banner39

Gazeteci Fehmi, Mısır vatandaşlığını özgürlüğe değişti

Al-Jazeera Kahire büro şefiyken 2013’de tutuklanan Mısır asıllı Kanada vatandaşı gazeteci Muhammed Fahmy’nin, özgürlüğüne kavuşmak için Mısır vatandaşlığından çıktığı öğrenildi

Ortadoğu 03.02.2015, 09:59 03.02.2015, 09:59
Gazeteci Fehmi, Mısır vatandaşlığını özgürlüğe değişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır’daki gelişmeleri izlerken, Mursi yanlısı haberler yaptığı gerekçesiyle 2013 yılı aralık ayında tutuklanan Mısır asıllı Kanada vatandaşı gazeteci Muhammed Fehmi’nin özgürlüğüne kavuşmak için Mısır vatandaşlığından çıktığı öğrenildi.

Al-Jazeera Kahire büro şefiyken 2013’de tutuklanan ve halen Kahire’de hapiste bulunan Fehmi’nin nişanlısı Merve Omara, Kanada basınına yaptığı açıklamada, Fehmi’nin zor bir karar verdiğini ve özgürlüğüne kavuşmak için Mısır vatandaşlığından çıktığı belirtti.

Fehmi ile görüşen yetkililerin, kendisini bu karara iknada zorlandıklarını ifade eden Omara, “O artık Mısır’a bir turist olarak gidebilir” dedi.

Öte yandan Muhammed Fehmi’nin bu hafta sonuna kadar serbest bırakılacağını öne süren Kanada basını, bu konuda Dışişleri Bakanı John Baird’in “serbest bırakılması yakın” değerlendirmesini kaynak gösteriyor.

Muhammed Fehmi ile 29 Aralık 2013'te tutuklanan El Cezire muhabirlerinden Avustralyalı Greste, Cumhurbaşkanı Sisi'nin onayıyla önceki gün serbest bırakılmış ve sınır dışı edilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü