Gazze, Mısır'dan akaryakıt istedi

Gazzedeki Filistin hükümeti, Mısır yönetiminden, Katar'ın hibe ettiği akaryakıtın geri kalanını da teslim etmesini istedi.

Gazze, Mısır'dan akaryakıt istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'deki Filistin hükümeti, Mısır yönetimine, Katar'ın hibe ettiği akaryakıtın geri kalanının da teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Hükümet sözcüsü İhab el-Gusayn, düzenlediği basın toplantısında, Mısır yönetiminin, Katar'ın, yardımları çerçevesinde Gazze'ye hibe ettiği akaryakıtın geri kalan 12 milyon litresini de teslim etmesini istedi.

Gazze'deki akaryakıt krizinin, bölgede gündelik hayatı etkileyen bir kriz boyutu kazandığına işaret eden Gusayn, Mısır'ın, alıkoyduğu akaryakıta Gazze'nin acil ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Gazze'deki elektrik sıkıntısıyla ilgili olarak Ramallah'taki Filistin yönetimini suçlayan Gusayn, elektrik alımı için yüksek vergi istendiğini ve Ramallah hükümetinin bu konuyu Gazze hükümetine bir baskı aracı olarak kullanmaya çalıştığını ileri sürdü.

Gusayn ayrıca, Ramallah hükümetinin, İsrail'den temin edilen elektriğin maliyetini karşıladığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu kaydederek, İsrail'in, amborgo uyguladığı Gazze'nin insani ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini sözlerine ekledi.

İsrail'in 2006'da Gazze'ye düzenlediği saldırıda bölgedeki tek elektrik santralini bombalamasının ardından elektrikler, günde 8 saat kesilmeye başlamıştı. Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından Gazze'nin "dış dünyaya açılan kapısı" olarak tabir edilen tünellerin çoğunluğunun yıkılması sonucu başlayan akaryakıt krizi de elektrik santralinin durmasına ve söz konusu kesintilerin 12 saate kadar çıkmasına sebep oldu.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2013, 18:58
banner53
YORUM EKLE

banner39