Gazze savaşının birinci yılında 100 bin evsiz

Gazze'deki İsrail saldırısının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala 100 bin kişi evsiz bir şekilde yaşıyor. İsrail ise yaptığı katliamı meşrulaştırmak için çaba harcıyor.

Gazze savaşının birinci yılında 100 bin evsiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in 500'ü çocuk 2 bin 251 Filistinliyi katlettiği Gazze saldırıları birinci yıl dönümünde. Yıllardır abluka altında olan Gazze'nin dünyaya açılan pencereleri olarak bilinen tünellere yönelik olarak başlatıldığı iddia edilen saldırıların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Gazze hala ilk günkü gibi harabe bir şekilde duduruyor. 100 bine yakın insan hala evsiz bir şekilde kendisine uzanacak elleri bekliyor.

Öte yandan saldırılardan sonra uluslararası kamuoyundan ciddi hiçbir tepki almayan İsrail yönetimi, hala katliamları meşru gören, savunan açıklamalarda bulunuyor. İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, dün yaptığı açıklamada saldırıların çok adil olduğunu savundu. İsrail Başbakanı Netanyahu da benzer açıklamalarda bulunarak yapılan katliamı meşrulaştırmaya çalıştı.

Filistin topraklarında yaklaşık 70 yıldır işgalci olarak bulunan İsrail, hemen hemen her yıl yeni bir katliama imza atıyor. Son 6 yıl içerisindeki 3. ve en şiddetli savaşı yaşayan Gazzeliler halen saldırıların yarasını sarmaya çalışıyor.

İsrail'in 7 Temmuz 2014 tarihinde Gazze'ye başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda ayrıca 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

BM istatistiklerine göre, yaklaşık 500 bin kişi okullara sığınmak zorunda kaldı. İsrail tarafında ise 66 asker, 4 sivil ve bir yabancı uyruklu işçi olmak üzere 71 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Geçtiğimiz ay yayınlanan bir BM raporuna göre 1.8 milyon kişinin yaşadığı Gazze şeridinde saldırılar 100 binden fazla Gazzeliyi evsiz bıraktı.

8 Temmuzdan 26 Ağustos'a kadar devam eden, hava, kara ve deniz saldırılarının yıl dönümünde Hamas, bugün anma törenleri düzenleyecek.

İSRAİL HALA KATLİAMI SAVUNUYOR

67'si asker 73 İsraillinin öldüğü savaşa dair İsrail de Pazartesi günü bir tören düzenlemişti. Burada konuşan Başbakan Benyamin Netanyahu, "İsrail'in tüm düşmanlarına, Hamas'a, Hizbullah'a, İran'a ve IŞİD'e sesleniyorum. İnsanlarımıza saldırmaya çalışanlar bunun bedelini kanla ödeyecekler" diyerek tehditler savurmuştu.

Batı Kudüs'teki törende konuşan Rivlin, Gazze saldırılarına ilişkin, "Vatandaşlarını koruması istenen egemen bir devletin gerçekleştirdiği adil ve ahlaki bir operasyondu" dedi.

İsrail 2007 yılından beri abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne geçen yaz düzenlenen askeri saldırıyı savunan Rivlin, "Operasyona giden süreçte ülkemizin güney sakinlerinin üzerine onlarca roket atıldı. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve erkekler şok dalgalarına maruz kaldı" ifadelerini kullandı.

Rivlin, "Gazze saldırılarında ölen İsrail askerleri Oran Şaul ve Hadar Goldin'in ülkelerine dönmeden, İsrail devletinin görevinin tamamlanmış olmayacağını" belirtti.

VAATLER HAVADA KALDI

Dünya Bankası’nın yayınladığı 40 sayfalık izleme raporunda, Filistin ekonomisinin küçülmeye devam ettiğinin altı çizilirken, siyasal belirsizliğin de ekonominin gidişatını etkilediği kaydedildi.

Dünya Bankası’nın raporunda Kahire Konferansı’nda 50 ülkenin toplamda 3.5 milyar doları bulan yardım taahhüdünün ne kadarının gerçekleştirildiğine dair ayrıntılar da yer aldı. Buna göre, nisan ayı ortasına kadar Gazze’ye toplamda 1 milyar dolar yardım gönderildi.

İsrail’in geçen yıl temmuz ayında başlatıp 51 gün boyunca sürdürdüğü askeri harekatın ardından Gazze’nin yeniden imarı için Kahire’de konferans düzenlemişti.

Konferansta, en çok yardım taahhüdünde bulunan ülkeler Katar, Suudi Arabistan, Avrupa Birliği, ABD, Kuveyt, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ydi. Ancak bu ülkelerden pek azı saldırıların ardından altı ay geçmesine rağmen söz verdiği yardımın çoğunu gerçekleştirdi.

İç siyasetinde de Gazze’ye saldırıları her fırsatta kullanan Türkiye, 2014-2017 yılları arasında sözünü verdiği 200 milyon dolar yardımın sadece 520 bin dolarlık kısmını gerçekleştirdi.

500 milyon dolar yardım sözü veren Suudi Arabistan sadece 48 milyon 500 bin dolar, 1 milyar dolar vaat eden Katar 102 milyon dolarla öngörülen yardımın yüzde 10’unu verdi. Kuveyt de söz verdiği 200 milyon doların tek kuruşunu göndermiş değil.

BATILI ÜLKELER VAATLERİNİ YERİNE GETİRMİŞ

ABD, sözünü verdiği 277 milyon doların 233 milyon dolarını Gazze’ye göndererek taahhüt ettiği yardımların yüzde 84’ünü gerçekleştirdi. Britanya da sözünü verdiği yardımın yüzde 80’ini gerçekleştirerek 25 milyon dolar sağladı.

Türkiye, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar gibi iddialı rakamlar vermeyen Fransa, Japonya, Danimarka, Avustralya, Belçika, Kanada, Malezya, Meksika gibi ülkeler de beyan ettikleri yardımların yüzde 100’ünü gerçekleştirdi. Böylece Malezya hariç Hıristiyan ülkelerin Gazze’ye yönelik yardımları, Müslüman ülkelerin yardımlarını geçmiş oldu.

YARDIMLARLA AYAKTA KALABİLİYOR

Raporda, son saldırılarda yaklaşık 2 bin insanın öldüğü, nüfusun üçte birinin göç ettiği Gazze’de fakirlik oranının çok yüksek olduğu, şehrin yüzde 80’inin ancak yardımlarla ayakta kalabildiği belirtildi: “Bu rakamlar Gazze vatandaşlarının yetersiz elektrik, su / kanalizasyon sistemine erişme, savaştan kaynaklanan psikolojik travmalar, sınırlı hareket ve ambargo ve savaşın diğer kötü etkilerinden kaynaklanan acılarının boyutunu yansıtmaya uzak.”

Raporda savaşın etkilerinin silinmesi için yapılması gerekenin 1 milyon 8oo bin kişinin yaşadığı Gazze’nin imarının tamamlanması ve şehrin ekonomisinin yeniden ayağa kaldırılması olduğu belirtilerek bunun için de taahhüt edilen yardımların bir an önce yapılması talep edildi.

Raporda, yardımlar kadar, ambargo altındaki Gazze’ye temel yapı malzemelerinin gönderilememesinin de şehrin yeniden imarındaki gecikmede önemli bir etken olduğu belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 17:47
banner53
YORUM EKLE

banner39