banner39

Gazze tünellerini eleştiren BM yetkilisine tepkiler büyüyor

İsrail ablukası altındaki Gazze'nin tek çıkış kapısı olan tünellerle ilgili eleştiride bulunan BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov'a tepki gösterildi.

Ortadoğu 20.10.2016, 21:43 20.10.2016, 21:43
Gazze tünellerini eleştiren BM yetkilisine tepkiler büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov'un, Gazze'deki tünellerle ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mladenov'un İsrail ablukası altındaki Gazze'de "tünellerin kazılmasını ve askeri malzeme kaçakçılığını sorumsuzca bir eylem" olarak nitelendirmesini eleştirdi.

Mladenov'u İsrail'e yandaşlık yapmakla suçlayan Kasım, "Bu ifadeler, işgal altındaki halklara direnme, kendini savunma ve güce sahip olma hakkını taahhüt eden insan hakları ve uluslararası hukukla çelişmektedir." dedi.

Sorunun İsrail işgalinin devam etmesinde ve Filistinlilere yönelik ihlallerin sürdürülmesinde gizli olduğunu ifade eden Kasım, BM ve uluslararası topluma, İsrail saldırılarının önüne geçilmesi ve Gazze ablukasının kaldırılması için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Mladenov, dün yaptığı açıklamada, "Gazze'de tünellerin inşa edilmesi, (İsrail tarafına) roket atılması, askeri malzeme kaçakçılığı ve çatışma ortamı doğurmanın sorumsuzca eylemler olduğunu ve İsrail ile Filistin halkının hayatını tehlikeye attığını" savunmuştu.

Gazzelilerin "can damarı" olarak nitelendirilen tünellerden, başta temel gıda maddeleri ve ilaç olmak üzere, canlı hayvandan otomobile kadar bölge halkının ihtiyacı olan birçok malzemeyle akaryakıt geçişi sağlanıyordu.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki darbenin ardından iktidara gelen askeri yönetim, söz konusu tünellerin büyük bir kısmını yıktı. Mısır yönetimi, 18 Eylül 2015'ten sonra da sınırdaki tünelleri yıkmak amacıyla deniz suyu pompalama yöntemini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü