banner15

Gazze'de 'maaş krizi' protestosu

Gazze'de doktor ve hemşireler, maaşlarının ödenmemesini protesto etti

Gazze'de 'maaş krizi' protestosu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'de doktor ve hemşireler, maaşlarının ödenmemesini protesto etti. Şifa Hastanesinin önünde bir araya gelen göstericiler, "Maaş memurun hakkıdır, kimsenin minnet borcu değil",  "Dikkat edin ben memurum ve maaşımı alamıyorum" yazılı dövizler taşıdı.

Gösteriyi organize eden Sağlık Meslekleri Sendikası Başkanı Abdulkadir el-Atal, eylemde yaptığı konuşmada, "Gazze'deki memurların maaşları konusu, kırmızı çizgidir. Herhangi bir sebeple aşılması kabul edilemez" dedi.

Maaşların ödenmemesini protesto için tüm kamu kuruluşlarında yapılan greve de değinen Atal, "Yapılan eylemler, vatandaşlara hizmetlerde bazı gecikmelerin yaşanmasına neden olabilir. Ne var ki onlardan, içinde bulunduğumuz şartları göz önüne alarak anlayış umuyoruz" diye konuştu.

Atal, talepleri yerine getirilinceye kadar protesto eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Gazze'de maaşların ödenmemesini protesto etmek amacıyla bugün tüm kamu kurumlarında greve gidildi.

Filistin'de, Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan'da varılan milli mutabakat çerçevesinde 2 Haziran’da Rami Hamdallah başbakanlığında uzlaşı hükümeti kurulmuştu. Başbakan Hamdallah, Gazze Şeridi'ndeki eski Hamas hükümeti memurlarının maaş ödemelerinin bu ay yetişmeyeceğini belirterek, "Elimizde memur maaşlarını ödeyecek imkan yok" demişti.

Gazze'deki eski Filistin hükümeti memurları ve polisler, maaşlarının hesaplarına yatırılmamasını protesto ederek, ATM'lerin önünü kapatmış, Batı Şeria'daki eski hükümet çalışanlarının da maaşlarını çekmesini engellemişti. Bu nedenle bankalar, birkaç gün hizmet verememişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 08:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48