banner39

Gazze'de şu an en çok ilaca ihtiyaç var

İsrail'in bombardımanıyla yaralanan binlerce Gazzeli'nin şu an en çok ihtiyacı olan şey ilaç... Yardım dernekleri Gazze'ye ilaç ulaştırmaya çalışıyor

Ortadoğu 16.07.2014, 14:24 16.07.2014, 14:35
Gazze'de şu an en çok ilaca ihtiyaç var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in bombardımanı altına kalan Gazze'de şu an en çok ihtiyaç duyulan malzemelerden biri de ilaç ve tıbbi malzeme... Yardım dernekleri aracılığıyla Gazze'ye ilaç ve tıbbi malzeme taşınıyor. Yardım götürenler arasında İHH ve Yeryüzü Doktorları da var.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, "Gazze'ye İlaç Ol" kampanyası kapsamına 250 bin avro değerindeki ilaçların ilk bölümünü, Gazze'deki Şifa Hastanesi yetkililerine ulaştırdı.

İHH'dan yapılan yazılı açıklamada, 2014 ramazan çalışmaları kapsamında "Gazze'ye İlaç Ol" kampanyasının devam ettiği aktarılarak, abluka ve saldırılar karşısında çaresiz kalan Gazze halkının yardım beklediğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, İsrail'in ambargosu nedeniyle Gazze'de ihtiyaç duyulan ilaçların yüzde 65'ine ulaşılamadığı kaydedilerek, hastanede tedavi gören yaşlı ve çocukların ölüm riskiyle karşı karşıya oldukları belirtildi.

İlaç yardımı kapsamında Gazze'ye ameliyat dikiş ipi, narkoz ve ağrı kesici gönderildiği bilgisi verilen açıklamada, "İHH 2014 ramazan çalışmaları kapsamında da Gazze halkına ramazan kumanyası ve iftar yemeği dağıttı. İHH ekipleri, ilk olarak Gazze'deki ihtiyaç sahibi ailelere ramazan ayında dağıtmaları için çeşitli yardım kuruluşlarına 3 bin 900 kumanya teslim etti. Daha sonra Türkiye'den bir ailenin desteğiyle binlerce Filistinli'ye sıcak iftar yemeği dağıttı" ifadelerine yer verildi.  

YERYÜZÜ DOKTORLARI KAMYONLARLA MALZEME TAŞIYOR

Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Kınık, İsrail'in saldırıları üzerine Gazze'ye yardım kampanyası başlattıklarını belirterek, ileri cerrahi müdahaleler yapabilecek ekiple Gazze'ye gideceklerini bildirdi.

Kınık, bir sağlık organizasyonu olan Yeryüzü Doktorları'nın, İsrail'in saldırıları üzerine Gazze'deki sağlıkla ilgili acil duruma odaklandığını söyledi. Saldırılarda bugün itibariyle 38'i çocuk, 150'si kadın ve sivillerden oluşan 200'ün üzerinde kaybın olduğunu, 400'ü çocuk, 250'si kadın 1500'e yakın da yaralı bulunduğunu belirten Kınık, saldırılarda 1500 evin yıkılması nedeniyle 9 bin insanın evsiz kaldığını anlattı.

Kerem Kınık, yaklaşık 20 bin insanın evini terk etmek zorunda kaldığını, bu insanların şu anda BM'nin, Filistin'e özerk kuruluşu olan Çalışma ve Yardım Ajansı'nın okullarında barındığını ifade ederek, içme suyu kuyuları ve su şebekelerinin hasar görmesi dolayısıyla 600 bin kişinin içme suyuna erişemediğini bildirdi.

Gazze'deki hastanelerde özellikle temel ilaçların tükendiğini dile getiren Kınık, şöyle konuştu: Saldırılar nedeniyle hastanelere enerji sağlayan hatlarda ciddi hasar var. Şu an sadece jeneratörler yardımıyla hastanelere enerji sağlanabiliyor ve 6 günlük yakıtları kaldı. Ayrıca bu jeneratörlerin bir kısmı da hiç durmadan çalıştığı için arızalandı. Dolayısıyla bunlara yönelik organizasyon yaptık. Yeryüzü Doktorları, bir cerrahi ekip organize etti. Bu ekibin Gazze'ye girebilmesi için Mısır üzerinden izin alınması gerekiyor. Bu izinle ilgili bekleme sürecindeyiz. Çok kısa süre içerisinde izni alıp, Gazze'ye girmiş oluruz. İleri cerrahi müdahale yapabilecek bir ekiple oradaki hekim arkadaşlarımızı dinlendirmek istiyoruz. Savaşın başladığı günden bu yana 9 gündür bu arkadaşlarımız aralıksız çalışıyor. Şu an hastanelerde yoğun bakım yataklarında yer kalmadı. Tıbbi bakımlarını gerçekleştirmek için hastalar koridorlarda, uygun olmayan şartlarda tedavi edilmek durumunda kalıyor. Yaralıların Mısır tarafına geçişlerinde de çok sınırlı sayıda hastaya izin veriliyor.

7 KAMYON İLAÇ VE TIBBİ MALZEME GAZZE'YE TAŞINDI

Kerem Kınık, ilk etapta içeriye cerrahi ekip sokmaya çalıştıklarını, tıbbi malzeme, ilaç ve ekipman desteği vermeyi amaçladıklarını belirterek, şunları söyledi:

"İslam Dünyası Tıp Birlikleri Federasyonu ile hareket ediyoruz. Özellikle Arap Doktorlar Birliği ve Filistin Tıbbi Yardım Organizasyonu ile dün yaklaşık 200 bin dolarlık değeri olan 7 kamyon ilaç ve tıbbi malzeme Gazze'ye girdi. Şimdi yaklaşık yarım milyon dolarlık ilaç ve tıbbi malzeme dolu ikinci konvoyu da organize etmeye çalışıyoruz. Bu anlamda yardımların Yeryüzü Doktorları aracılığıyla ulaştırılabileceğini duyurmak istiyorum. Mısır ve Filistin otoriteleriyle malzemelerin içeriye sokulması, uygun şartlarda dağıtılmasıyla ilgili iyi bir sistem kurduk. Bu nedenle ilaç yardımları Yeryüzü Doktorları üzerinden yapılabilir."

Türkiye'den şimdilik ilaçların sevkiyatıyla ilgili başarılı olamadıklarını, bu nedenle maddi katkılar aracılığıyla ilaçların Mısır'dan temin edildiğini anlatan Kınık, "İlaçlar ve tıbbi malzeme Mısır'dan temin ediliyor ve içeriye sokuluyor. Yeryüzü Doktorları'nın internet sitesi üzerinden Gazze ile ilgili kampanyamıza destek verilebilir" diye konuştu.

Gazze'ye kendisiyle ortopedi uzmanı, kulak burun boğaz uzmanı, genel cerrah, diş hekimi ve saha görevlisi olmak üzere 6 kişilik ekibin gideceğini dile getiren Kınık, daha önce yaptıkları yardımlar hakkında bilgi verdi, TİKA yardımıyla Gazze'ye mikro cerrahi merkezi kurduklarını anımsattı.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?