banner39

Gazze'li çocuklara terapi

Saldırılardan etkilenen Gazzeli çocuklara "yaz terapisi" uygulamasından olumlu sonuçlar alınmaya başlandı

Ortadoğu 04.08.2015, 13:44 04.08.2015, 13:44
Gazze'li çocuklara terapi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze'de, İsrail saldırılarından olumsuz etkilenen çocuklar için yaz aylarında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Bu çerçevede oyun parkı ve yüzme havuzlarına götürülen çocukların, maruz kaldıkları İsrail saldırılarının etkilerini unutmaları hedefleniyor.

Kamplarda çocuklarla özel olarak ilgilenen yetkililer, "ruh sağlığı" ve "geleceğe umutla bakabilmeleri" için gerektiğinde psikolojik destek de vermeye çalışıyor.

SAVAŞIN İZLERİNİ SİLMEYE ÇALIŞIYORLAR

İsrail'in geçen yıl düzenlediği saldırılarda evlerinin yakınlarına düşen bombaların etkisinde kalan 9 yaşındaki Habib bin Abdullah'ın ailesi de söz konusu travmayı atlatması için çocuklarını bu etkinliklere gönderiyor.

Habib'in annesi Hibe, savaşın çocuğu üzerindeki olumsuz izlerinin hala silinmediğini belirterek, "Rüyalarında bomba sesleri duyuyor. Savaşın korku ve endişe dolu günlerini unutsun diye kampa yazdırdım. Ruh halinde gözle görülür bir iyileşme yaşandı. Şimdi güvenli oynadığını izliyorum" dedi.

Gazze sahili yakınlarındaki bir su havuzunda yüzen 11 yaşındaki Enver Hamid de tatilinin çok eğlenceli geçtiğini ifade etti.

Yaz kampına 3 kardeşiyle katıldığını aktaran Hamid, "Geçen sene bombalanmaktan korkuyorduk. Şimdi oynuyoruz, yüzüyoruz. Biz yaşamak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Bu çerçevede düzenlenen ney kursuna katılan 13 yaşındaki Darin Receb ise böyle etkinliklere katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Neredeyse kelebek gibi uçacağım" diye konuştu.

BİR YILDA 578 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl yaz tatillerini İsrail saldırılarının gölgesinde geçiren Gazzeli çocuklardan 578'i hayatını kaybetti, 3 bini yaralandı. Sosyal İşler Bakanlığı ise saldırılar nedeniyle yaklaşık 2 bin çocuğun yetim kaldığını açıklamıştı.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?