banner15

Gazzeliler yine Mescid-i Aksa'ya gidemedi

İsrail ablukasının devam ettiği Gazze ve Batı Şeria'daki Filistinliler bugün de Cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya gidemedi. Kudüs'teki Filistinliler ise yaş sınırlaması olmadan girdi

Gazzeliler yine Mescid-i Aksa'ya gidemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinlilerin Kudüs'e girişleri yasak olduğu için Aksa'ya gelemedi

Girişlere yaş sınırlamasının kaldırılmasının ardından Filistinliler cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya akın etti; ancak Gazze ve Batı Şeria'daki Filistinlilere izin verilmedi.

İsrail Eylül ayından beri uyguladığı Aksa'ya girişlere 40 yaş sınırlamasını geçen hafta olduğu gibi bu hafta da uygulamadı. Onbinlerce Müslüman Mescid-i Aksa'da Cuma namazını kılarken, Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde yüzlerce İsrail polisi hazır bekledi. Uçan balonlara yerleştirilen polis kameraları ile şehir sürekli gözetim altında tutulurken, şehri çevreleyen surların etrafında onlarca atlı polis de hazır bekledi.

Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinliler ise Kudüs'e girişleri yasak olduğu için Mescid-i Aksa'ya gelemedi.

İsrail polisi, İsrail'in geçen eylül ayından bu yana Mescid-i Aksa'ya girişlerde uyguladığı 40 yaş sınırlamasının geçen cuma kaldırdığını açıklamıştı.

İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskınlarda mescide postallarıyla girmiş ve çatısına çıkarak cemaatin üzerine göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermi atmıştı. Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallere tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında sık sık arbede yaşandı. İsrailli sivil ve askerlerin Ekim ayının başından bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 60'ı aştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 15:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35