banner15

Gazze'ye hava saldırısı, Ramallah'ta gerçek mermi

İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölü ve yaralı sayısı her geçen saat artarken Ramallah'ta göstericilere gerçek mermiyle müdahale edildi

Gazze'ye hava saldırısı, Ramallah'ta gerçek mermi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail savaş uçakları ve deniz kuvvetlerinin, Gazze Şeridi'ne yönelik yeni başlattığı operasyonda 60'dan fazla füze ve bomba attığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in bu sabah Gazze'nin değişik bölgelerine yönelik havadan ve denizden başlattığı saldırılarda ilk belirlemelere göre 46 kişinin yaralandığını söyledi.

Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin kenar mahalle ve orta kesimdeki meskun mahalleri bombaladığını ifade etti. 

GAZZE'DE ALTI KİŞİ DAHA ÖLDÜ

İsrail'in Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği hava saldırılarından 6 kişinin  daha öldüğü, 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail'in Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda 6 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. İsrail'in dün akşam "Protective Edge" (Koruyucu Hat) isimli operasyonu başlatmasından bu yana ölenlerin sayısı son saldırılarla birlikte 17'ye yaralananların sayısı ise 112'ye yükseldi.

Görgü tanıkları, İsrail'in dün akşamdan bu yana Gazze'nin çeşitli bölgelerinde 200 hedefi vurduğu, 350 füze ve top mermisi kullandığını kaydetti.

İsrail savaş uçakları, sabah saatlerinden itibaren tarım arazileri, boş araziler ve yerleşim yerlerini hedef aldı, askeri uçak ve helikopterler hala Gazze üzerinde alçaktan uçuş yapmaya devam ediyor.

İsrail ordu sözcüsü Avihai Aderaa, dün sosyal paylaşım sitesindeki hesabından Gazze'de "Protective Edge" (Koruyucu Hat) isimli operasyonun başlatıldığını duyurmuştu.

RAMALLAH'TA İSRAİL ASKERLERİ GÖSTERİCİLERE GERÇEK MERMİ KULLANDI

Bu gece geç saatlerde, Ramallah'ta İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarını protesto eden Filistinli gruplara İsrail askerlerinin müdahalesi sonucunda çatışma çıktı. İsrail askerlerinin protestoculara gerçek mermilerle müdahale etmesi sonucu 10 Filistinli yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.  

FETİH HAREKETİ'NDEN İSRAİL'E KINAMA

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Hasan Ahmed, Gazze'de yaptığı açıklamada, İsrail'in "savaş suçu" işlediğini belirterek askeri operasyonu kınadı.

 Gazze Şeridi'ne yönelik başlatılan askeri operasyonun derhal durdurulması ve İsrail'in uluslararası yasalara uyması gerektiği belirtilen açıklamada, "İsrail, Filistin halkına sistematik olarak soykırım yapmaktadır. Bu kanlı saldırlar derhal durdurulmalı ve uluslararası yasalara uyulmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Ahmed, uluslararası toplumu da eleştirerek Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde meydana gelen şiddet olaylarını görmemezlikten gelmekle itham etti. 

İsrail'in, Gazze'nin farklı bölgelerine son 24 saat içinde hava, kara ve denizden düzenlediği saldırılarda 24 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. 

İSRAİL: 4 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordu sözcüsü Avihai Aderaa da, sosyal paylaşım sitesindeki hesabında yaptığı açıklamada, deniz yoluyla İsrail'in sahil topraklarına girmeye çalışan 4 Filistinlinin öldürüldüğünü belirtti.

Aderaa, "Hamas'ın, militanlarının denizden İsrail topraklarına girmeye çalışması sırasında İsrail'e büyük hasar verdiği iddiaları yalan" ifadesini kullandı.

"ORDU CANLI KALKANLARI VURDU" İDDİASI

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusu, saldırı düzenleyeceklerini belirterek söz konusu evin sahiplerinden evi boşaltmalarını istedi. İsrail'in talebini reddeden Filistinli siviller de evi korumak için çatıya çıkarak canlı kalkan olmayı amaçladı.

İsrail ordusunun sivillere rağmen evi bombaladığı kaydedildi.

KOMUTAN MUHAMMED ŞABAN ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail'in Gazze'ye dün düzenlediği hava saldırılarında hayatını kaybedenler arasında Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından Muhammed Şaban'ın da olduğu bildirildi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin kuzeyine yönelik düzenlediği hava saldırısında Şaban'ın hedef alındığı belirtildi.

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada da İzzeddin el-Kassam Tugayları Komando birliği Komutanı Şaban'ın özel aracının hedef alındığı ve Şaban'ı "öldürmeyi başardıkları" ifade edildi.

OPERASYONLAR UZUN SÜRECEK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Gazze Şeridi’ne başlatılan askeri operasyonların uzun süreceğini ifade ettiği bildirildi.

İsrail'de bir televizyon kanalında yer alan habere göre Netanyahu, Gazze çevresindeki belediye başkanlarını telefonla arayarak, İsrail ordusunun Gazze’ye başlattığı askeri operasyonlarının uzun süreceğini, bu duruma herkesin hazır olması gerektiğini belirtti.

Belediye başkanlarının, Başbakan Netanyahu’ya, atılan füzelerin durdurulması şartıyla direnmeye hazır olduklarını söylediği kaydedildi.

İSRAİL SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan, İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde yer alan bir eve düzenlenen ve 7 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin yaralandığı hava saldırısıyla ilgili soruşturma başlattığı ifade edildi.

Açıklamada, İsrail ordusunun hava saldırısından önce ev sakinlerini arayarak evlerini boşaltmalarını istediği, ardından da uyarı ateş açıldığı kaydedildi.

ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Arap Birliği de, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının durdurulması için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik sürdürdüğü saldırıları durdurmak için BM Güvenlik Konseyi’nden acilen toplanmasını talep etti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla görüştüğünü belirten Arabi açıklamasında, İsrail’in Filistinli sivillere yönelik katliamlarını sürdürmesi durumunda Gazze’de insani dram yaşanabileceğine dikkati çekti.

Öte yandan, Ramallah hükümeti de BM’yi göreve çağırarak, Filistin topraklarındaki halka uluslararası korumanın sağlanmasını ve katliam işleyen herkesin uluslararası adaletin karşısına çıkartılmasını istedi.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in kapsamlı saldırı planları konusunda uyarıda bulunularak, İsrail’in saldırganlığına acilen son verilmesi amacıyla uluslararası toplumdan girişimde bulunması talep edildi.

İsrail ordu sözcüsü Avihai Aderaa, dün sosyal paylaşım sitesindeki hesabından Gazze'de "Protective Edge" (Koruyucu Hat) isimli operasyonun başlatıldığını duyurmuştu.

KİMSENİN YARARINA OLMAZ VE ORTADOĞU BARIŞ SÜRECİNE ZARAR VERİR

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, mevcut İsrail-Filistin gerginliğinde tarafları itidalli olmaya ve sivillerin ölmesini önlemeye çağırdı.

Hague yaptığı açıklamada, Gazze'de ve İsrail'in güneyinde tırmanan şiddetten dolayı duyduğu derin endişeyi ifade ederek, şunları kaydetti:

"Gazze'de bulunan militanların İsrail'e füzeler fırlatmalarını kınıyorum. Birleşik Krallık, Hamas'ı ve diğer askeri grupları bu saldırılara son vermeye çağırıyor. İsrail halkının sürekli güvenlik endişesi taşımadan yaşama hakkı vardır. Aynı şekilde Gazze halkının da barış içerisinde yaşama hakkı vardır. Tüm taraflar, itidalli davranmak ve masum insanların ölmesi önlemek için ellerinde geleni yapmalıdır. Sivillerin halihazırda yaralandığını öğrenmekten dolayı derin üzüntü duyuyorum."

Tüm tarafların Kasım 2012'de üzerinde anlaşılan ateşkese uyması gerektiğini belirten William Hague, tırmanan tehlikeli durumun kimsenin yararına olmayacağını ve Ortadoğu barış sürecine zarar vereceğini dile getirdi.

SALDIRI DURDURULSUN

Ürdün hükümeti, İsrail'den Gazze saldırılarını durdurmasını istedi.

Ürdün Hükümet Sözcüsü ve İletişim ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed el- Momeni, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının kabul edilemez olduğunu belirterek uluslararası kamuoyuna İsrail'in saldırıları durdurması için baskı yapmaya çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 10:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48