Gelirlerin yüzde 25'i Bin Ali ailesine gitmiş

Tunus devrik Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali’nin ailesinin 220 şirketinin bulunduğu genelde iletişim ve gayri menkul işleri yaptığı belirtildi.

Gelirlerin yüzde 25'i Bin Ali ailesine gitmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali’nin ülkedeki özel teşebbüsün gelirlerinin yüzde 25’ini ailesinin şirketleri için aldığı bildirildi. Bu konuda bir açıklama yapan Uluslararası Banka, yapılan yasa değişiklikleriyle Bin Ali ailesine çok önemli miktarda gelir sağlandığının tespit edildiği duyuruldu.

Banka verilerine göre, 2010  yılında özel teşebbüsün karının yüzde 21’den fazlası Bin Ali ailesine ait olan şirket ve ticari kuruluşlara  devredildi.

Son 10 yılda 25 defa yatırım yasasının değişitirildiği, bütün değişikliklerde ailenin sahip olduğu firmalara gelirlerin aktarılmasının sağlandığı bildirildi.

Bin Ali ailesinin 220 şirketinin bulunduğu genelde iletişim ve gayri menkul işleri yaptığı belirtildi.

İDAM KARARLARI PROTESTO EDİLDİ

Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesi, Tunus'ta protesto edildi.

Başkent Tunus'taki Mısır Büyükelçiliği önünde toplanan çok sayıda Tunuslu, Mısır'daki darbe karşıtlarının sembolü olan "Rabia" işareti yaptı, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarını taşıdı.

"Mısır yargısı adil değil", "Mısır'da insan haklarına neden riayet edilmiyor" sloganları atan göstericiler, uluslararası kanun ve sözleşmelerle bağdaşmayan kararı kınadıklarını ve ifade özgürlüğüne yapılan saldırıyı kabul etmediklerini belirtti.

Mısır yargısı tarafından verilen kararın gözden geçirilmesi çağrısında bulunan göstericiler, okunan basın açıklamasının ardından dağıldı.

Minya Ceza Mahkemesi, "şiddete teşvik suçlamasıyla"  yargılanan darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası vermişti.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 08:12
banner53
YORUM EKLE

banner39