banner39

Ghadbian: Esad'ın Lahey'de olması lazım

SMDK BM Özel Temsilcisi Ghadbian: ''Esad rejiminin Lahey'de olması lazım, seçim yarışında değil'' dedi.

Ortadoğu 03.06.2014, 23:56 03.06.2014, 23:56
Ghadbian: Esad'ın Lahey'de olması lazım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) BM Özel Temsilcisi Necib Ghadbian, ''Esad rejiminin seçimde değil, Lahey'de olması gerekirdi'' dedi.

New York'taki BM Genel Merkezi'nin karşısındaki Dag Hammarskjold Park'ta Suriye'de öldürülen 100 bin kişinin isminin okunduğu bir eylem gerçekleştirildi.  

Avrupa ve Kuzey Amerika ile Suriye'nin birçok kentinde dün başlayan küresel eyleme İngiltere, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar, büyükelçi düzeyinde katılırken, İtalya ve Almanya büyükelçiliğinden de üst düzey diplomatlar etkinlikte isim okudu. Eylemde Türkiye adına ise BM Daimi Temsilci Yardımcısı Levent Eler hazır bulundu.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan SMDK BM Özel Temsilcisi Necib Ghadbian, eylemin, Londra, Paris, Suriye'nin kuzey şehirleri ile başkent Şam'da aynı anda gerçekleştirildiğini ve Esed rejiminin seçim için meşruiyetinin olmadığını söyledi.

Ghadbian, varil bombalarının kullanılması, 11 bin tutuklunun öldürülmesi, insan hakları ihlalleri, kimyasal silah kullanımı, savaş suçu ve insanlığa karşı işlediği suçlar yüzünden Esed rejiminin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin bulunduğu Lahey'de olması gerektiğini anlatmak için eylemi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Suriye devriminin Suriye halkına, diğer tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi özgür ve adil şartlarda yapılacak bir seçime katılma izni verdiğine değinen Ghadbian, rejimin gücünü askeri yollarla elde ettiğini aktardı. Esed'in babasının da aynı şekilde askeri yollarla kazandığı gücü oğluna miras bıraktığını ifade eden Ghadbian, bu nedenle Beşşar Esed'in seçimi gerçekleştirmek için meşruiyetinin bulunmadığını kaydetti. 

Ghadbian, aralarında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile istifa eden BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin de olduğu birçok üst düzey diplomatın bu seçimin Cenevre Barış Süreci'ne ve ruhuna aykırı olduğunu belirttiklerini aktardı.

Çok sayıda ülkenin seçimi tanımayacaklarını bildirdiğini hatırlatan Ghadbian, ''Bugün buraya BM'nin diğer ülkelere de aynı tutum içinde olmalarını söylemesi için geldik'' dedi.

 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?