banner39

Gorbaçov: Sovyetler islam kültürünü tahrip etti

Dağılan SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov, Ortadoğudaki gelişmeleri değerlendiriken, Sovyetlerin Müslkümanlara karşı tutumunu da eleştirdi.i

Ortadoğu 14.12.2012, 10:54 14.12.2012, 17:42
Gorbaçov: Sovyetler islam kültürünü tahrip etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

SSCB'nin son lideri Mihail Gorbaçov, İstanbul'da kendi vakfı öncülüğünde düzenlenen 'Ortadoğu ve Akdeniz'in Geleceği' konulu foruma katıldı. Toplantıda eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile beraber konuşmacı olarak yer alan Gorbaçov, Ortadoğu'daki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sovyetler döneminde İslşam mirasına akrşı tutmu eleştiren Gorbaçov, bunun bedelinin öemekte oldkukalrını söyledi. Gorbaçov: Sovyetler döneminde İslam kültürüne ve dini mirasa ait herşey tarumar edildi. bunun bedelini ödedik ve ödemeye devam ediyoruz, ifadesini kullandi.

Suriye'deki gelişmelerin endişe verici olduğunu söyleyen Gorbaçov, siyasilerin sorunlara doğru çözümler üretmeleri durumunda büyük felaketin kapıda olduğunu ve diplomatik çözüm konusunda ülkelerin sabır göstermesi gerektiğini ifade etti.

Ortadoğu ve Akdeniz'deki gelişmelerin tartışıldığı 'Ortadoğu ve Akdeniz'in Geleceği' konulu forum İstanbul Hilton Otel'de başladı. Gorbaçov Vakfı öncülüğünde ve Şişli Meslek Yüksekokulu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen forumun açılış toplantısına SSCB'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Türkiye eski Başbakanı Mesut Yılmaz, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile çok sayıda ülkeden aralarında bakanlık yapmış politikacıların da bulunduğu davetliler katıldı.

Forumun basına açık bölümü Mesut Yılmaz'ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Mesut Yılmaz iki gün sürecek toplantılarda Ortadoğu ve Akdeniz'deki gelişmelerin konuşulacağını aktardı. Suriye'deki gelişmelerin savaşa dönüşmesi ve bunun bütün bölgeye sıçrama ihtimalinin olduğunu belirten Yılmaz, toplantıda NATO katılımıyla Libya'ya yapılan müdahalenin Suriye için örnek teşkil edip etmeyeceğinin de tartışılacağı bilgisini verdi. Mesut Yılmaz, Birleşmiş Milletler'in (BM) arabulucu ve sorun çözücü olarak rolünün de masaya yatırılacağını bildirdi.

SSCB. eski liderine övgüler dizen Mesut Yılmaz, günümüzde Ortadoğu'daki gelişmelerin benzerinin 1980'li yıllarda daha büyük bir coğrafyada yaşandığını hatırlattı. Yılmaz, bu değişimlerin kansız şekilde gelişmesinde en büyük payın ise Gorbaçov'a ait olduğunu vurguladı.

'SURİYE'DEKİ GELİŞMELER ENDİŞE VERİCİ'

Mihail Gorbaçov da, konuşmasının büyük bölümünde Suriye ve Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendirdi. Eskiden Ortadoğu'yu küçük bir bölgede konuşlanmış ülkeler olarak gördüklerini dile getiren Gorbaçov, Ortadoğu'nun bugün Pakistan'a kadar uzanan ve Türkiye'in de içinde bulunduğu bir coğrafyayı kapsadığını söyledi.

Soğuk savaş sonrası dünyanın gerektiği hızda değişmediğini ifade eden Gorbaçov, siyasi aktörlerin zorluklara ve gelişmelere doğru şekilde tepki vermesi gerektiğini dile getirdi. Gorbaçov, ulus devletlerin rollerinin yeniden belirlenmesi gerektiğini, uluslararası kuruluşların ve sivil toplum kuruluşlarının rolünün yeniden tartışılması gerektiğini söyledi. Mihail Gorbaçov, küçük resme bakıp bunlara dikkat edilmezse büyük hata yapılacağını aktardı.

Halkın isteklerini kavrayamayan politikacıların hatalarını düzeltmesinin zor olduğunu ifade eden Gorbaçov, dünyadaki sorunların aciliyet gerektiren akut sorunlar olarak ele alınması gerektiğini vurguladı. Suriye'den gelen haberlerin çok endişe verici ve rahatsız edici olduğunu kaydeden Gorbaçov, sorunun diplomatik yollarla halledilmesi gerektiğinin altını çizdi. Gorbaçov, sorunların doğru tespit edilip doğru çözümler bulunmaması durumunda ise büyük felaketin kapıda olduğunu sözlerine ekledi.

'SURİYE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİNE HAZIR BİR ÜLKE'

Suriye'nin aslında uluslararası işbirliğine açık bir ülke olduğunu öne süren Mikhail Gorbaçov, kendi döneminde baba Esad ve Suriye ile iyi bir dostluklarının bulunduğu bilgisini verdi. Mevcut gelişmelerin geniş çerçevede ele alması gerektiğini ifade eden Gorbaçov, Çin'in de sorunların çözümünde yol gösterici olabileceğini belirtti.

Din unsurunun soğuk savaş döneminde bir koz olarak kullanıldığı görüşünü savunan Gorbaçov, insanların bir şekilde kenara itildiğini ve marjine edildiğini belirtti. Bunun büyük sorulara yol açtığını söyleyen Gorbaçov, Bolşeviklerin olmaması gerek şeyler yaptıklarını ve bunun bedelini çok büyük şekilde ödediklerini, ödemeye de devam ettiklerini hatırlattı.

'ABD, ÇÖZÜM SENARYOLARIYLA SORUN OLUŞTURDU'

Din faktörünün tarihsel kökleri olduğunu ve ruhani bir etkisinin olduğunu dile getiren Gorbaçov, bu etkinin hak ettiği değeri bulmadığını ifade etti. Kendisinin çok zor bir dönemde çalıştığını ifade eden Mikhail Gorbaçov, hataları düzeltmek için Çin, ABD ve diğer ülkelerle işbirliğine gittiklerini söyledi.

ABD politikalarını eleştiren Gorbaçov, ABD'nin bir şekilde ortaya koyduğu çözüm senaryolarıyla sorun ortaya çıkarttıklarını iddia etti. ABD'nin Afganistan'da Sovyet hatasının devamı gibi ortaya çıktığı tespitinde bulundu. Gorbaçov, eski İngiltere Başbakanı Teatcher'in kendisine söylediği "Keşke Afganistan'a girmeden önce bize sorsaydınız. Biz girdik ve 100 yılda çıkamadık" sözünü hatırlatarak ABD'nin de Afganistan'dan çekilmesi gerektiğini belirtti

'FİLİSTİN'İN BM'DE TANINMASINDAN MUTLU OLDUM'

Ortadoğu'da barışı görmek istediklerini tekrar eden Mikhail Gorbaçov, Filistin'nin Birleşmiş Milletler'de tanınmasının önemli bir adım olduğunu ve kendilerinin mutlu ettiğini açıkladı. Bir şekilde bu konunun gündemde tutulması gerektiğini söyleyen Gorbaçov, sorunların çözümünde en önemli unsurun küresel işbirliği olduğunu vurguladı. Gorbaçov bu işbirliğinin mutlaka sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Uluslararası meselelerin silahla çözülemeyeceğinin altını çizen Mikhail Gorbaçov, diplomatik çözüm konusunda ABD başta olmak üzere herkesin sabır gösterilmesi gerektiğinin üzerinde durdu. Silahlı ihtilaflarda kazanan tarafın olmayacağını söyleyen Gorbaçov, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki anlaşmazlığı da buna örnek olarak gösterdi.

Mihail Gorbaçov, herkesin bir sorumluluğu olduğunu hatırlatarak kendilerinin de sorunların çözümü için formüller geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Siyasette yeni tarza ihtiyaç bulunduğunu savunan Gorbaçov, forum sonunda karar alıncılara yol gösterecek bir bildirge hazırlayacaklarını söyleyerek konuşmasını tamamladı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?