banner15

Gözler Katar Emiri'nin Körfez turunda

Emir Temim'in Körfez turu, bölgedeki siyaset ve medya çevreleri tarafından ilgiyle izleniyor

Gözler Katar Emiri'nin Körfez turunda

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el-Sani'nin Körfez turunda verdiği mesajlar dikkat çekiyor.

Babası Şeyh Hamad'dan görevi devraldıktan sonra ağustos ayında Suudi Arabistan'a ziyarette bulunan Şeyh Temim'in pazartesi günü başladığı Körfez turu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile sürüyor.

Kuveyt, Bahreyn ve Umman'ın ardından çarşamba günü BAE'ye geçen Katar Emiri Şeyh Temim'in, temaslarını tamamlayarak bugün ülkesine dönmesi bekleniyor.

Ziyareti kapsamında Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife, Umman Kralı Sultan Kabus bin Said ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el Cabir el-Sabah ile ikili görüşmelerde bulunan Katar Emiri, son durağı BAE'de Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayid el Nahyan ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid el Maktum ile bir araya geldi. 

Şeyh Temim'in görüşmede BAE'den ''İkinci vatanım'' olarak söz etmesi dikkati çekti.

Katar basını, Şeyh Temim'in Emir olarak çıktığı ilk Körfez turunun, bölgedeki siyaset ve medya çevreleri tarafından büyük ilgiyle izlendiğini yazdı.

Basında çıkan haber ve analizlerde, Emir'in ziyaretlerinin, Suriye ve Mısır başta olmak üzere bölgedeki karışıklığın devam ettiği bu süreçte ''Körfez ülkeleri arasındaki birlik ve beraberliğe yönelik güçlü mesajlar verdiği'' değerlendirmesi yapıldı.

 Görevi haziran ayında babasından devralan Şeyh Temim'in, söz konusu ziyaretleriyle ''Katar ve Körfez ülkeleri arasındaki bağları tazeleme ve ilişkileri güçlendirme konusundaki kararlılığını gösterdiği'' vurgulandı.

Özellikle El Şark ve El Vatan gibi gazeteler, Emir'in ziyaretlerine ilişkin haberlerinde  ''Körfez birdir, halklar kardeştir'' şeklinde başlıklar kullandı.

Öte yandan BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid el-Nahyan, Katar'ın El Şark gazetesine yaptığı açıklamada, Şeyh Temim'in ziyaretinin önemli olduğunu vurguladı.

El Nahyan, Katar Emiri'nin ziyaretinin ''Bölgede yaşanan gelişmelerin ışığında, Katar ile BAE'nin görüş alışverişinde bulunması ve atılacak adımların görüşülmesi noktasında önemli  fırsat sunacağını'' belirtti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 13:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48