El Cezire çalışanı gazeteci Peter Greste Mısır’da kaldığı hapisaneden 400'uncü günde bırakılmasının ardından verdiği ilk röportajında Mısırlı yetkililere diğer iki arkadaşının da salıverilmesi için çağrı yaptı. El Cezire'ye konuşan Greste “Arkadaşlarım hakkında, onları geride bırakmaktan dolayı inanılmaz derecede endişeliyim” dedi.

Greste “Bütün bu ferahlığın ardından hâlâ bir endişe ve kaygı duyuyorum. Eğer benim salıverilmem uygunsa, serbest bırakılmak onların da hakkı” diye konuştu.

Greste, 1 Şubat Pazar günü Mısırlı yetkililer tarafından hapisten çıkarılıp bir uçağa bindirilmişti.

Peter Greste ile birlikte mahkûm edilen iki El Cezire çalışanı, Bahir Muhammed ve Muhammed Fehmi hâlâ Mısır’da hapisteler. Üç gazeteci Müslüman Kardeşler’e yardım etmek amacıyla yalan haberler yaptıkları gerekçesiyle 7 ila 10 yıl hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Greste, salıverilmesinin Mısır için “büyük bir adım” olduğunu söyledi ve arkadaşları için de aynı yolun izleneceğini umduğunu belirtti.

ARKADAŞLARINA VEDA ANI

Avustralyalı gazeteci Peter Greste aniden serbest bırakılmasını hayretle karşıladığını söyledi.

Greste “Serbest bırakılmayı hiç beklemiyordum, [Pazar günü] önümüzdeki mücadeleyi düşünerek uyandım. Koşmaya gitmiştim, daha sonra bir gardiyan beni çağırdı ve ‘Eşyalarını toplamanın vakti geldi’ dedikten sonra büyükelçilikten gelenler olduğunu haber verdi. İçimde kaynamaya başlayan bir duygu karışımı hissettim. Ferahlık ve heyecan hissinin yanında, arkadaşlarıma elveda demek zorunda kalmanın stresini hissettim” dedi.

“İnsanlarla bu kadar yakın hâlde 400 gün geçirince onları çok iyi tanıma şansı buluyorsunuz. Hapishaneden ayrılmak, daha ne kadar bu durumla katlanmak zorunda kalacaklarını bilemeden arkadaşlarıma hoşça kal demek oldukça zordu. Bahir ve Muhammed’i tanıdım ve onları ailem olarak kabul ettim. Onlar benim kardeşim."

“Muhammed Fehmi sıradışı bir çalışan, azimli bir gazeteci, çok tutkulu ve güçlü iradeli bir karakter. Bahir tanıdığım en takdire şayan aile adamlarından biri. Burada en çok sıkıntı çeken biri varsa Bahir’dir, bir eşi var ve çocuklarından biri kendisi hapisteyken doğdu.”

Hapiste kalan gazetecilerden Muhammed Fehmi Kanada vatandaşlığına sahip, Bahir Muhammed ise Mısır vatandaşı.

Greste bu durumdan dolayı “Dikkatleri Bahir’in üzerinde tutmak zorundayız, bundan sonra ne olacağı hakkında bir fikrimiz yok” diye konuştu.

Kaynak: El Cezire