banner39

banner35

Güney Sudan'dan BM barış gücüne yeşil ışık

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, 4 bin kişiden oluşan BM barış gücüne yeşil ışık yaktı

Ortadoğu 15.08.2016, 19:59 15.08.2016, 19:59
Güney Sudan'dan BM barış gücüne yeşil ışık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Birleşmiş Milletlerin (BM) ülkeye yeni 4 bin barış gücü personeli göndermesine ilişkin, uluslararası toplumla, istikrarın sağlanması için ülkenin egemenliğine zarar vermeyecek her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Mayardit, geçici parlamentonun çalışmalarının başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) ülkeye 4 bin yeni barış gücü personeli göndermesini içeren karar tasarısına değindi.

Devlet Başkanı Mayardit, "Güney Sudan, ne BM'ye ne de Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesine (IGAD) karşıdır. ABD ile de bir husumeti yoktur. Başkan Barack Obama bağımsızlık öncesi ve sonrası yanımızda durdu. Ülkedeki sorunların çözümüne yardımcı olacak her türlü uluslararası girişimi memnuniyetle karşılıyoruz. Tavsiyelerden hoşnutuz. Zira yardım bir çeşit diyaloğu gerektirir, ancak bunun egemenliğimizi ve yönetim gücümüzü eksiltecek bir müdahaleye dönüşmemesi gerekir" dedi.

Bazı çekincelerine rağmen IGAD ve BM Güney Sudan Misyonu (UNMISS) ile diyaloğa hazır olduklarını ifade eden Mayardit, "Uluslararası toplumla, istikrarın sağlanması için ülkenin egemenliğine zarar vermeyecek her türlü işbirliğine hazırız" ifadesini kullandı.

Hükümetin BM ile işbirliğini reddeden bir tutum izledikleri iddiasını yalanlayan Mayardit, hükümetin BM'nin kararına ilişkin nihai tutumunun henüz şekillenmediğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, önceki gün, iç savaş yaşanan Güney Sudan'a öncekine göre daha geniş yetkilerle donatılmış 4 bin yeni barış gücü personeli göndermeyi içeren karar tasarısını kabul etmişti.

Sudan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in 16 Aralık 2013'te yardımcısı Riek Machar'ı "darbe teşebbüsü" iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmişti. Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinin (IGAD) gözetiminde yürütülen barış görüşmeleri sonucu 17 Ağustos 2015'te taraflar arasında antlaşmaya varılmıştı. Antlaşmaya uygun olarak kurulan geçici ulusal hükümet 28 Nisan'da göreve başlamıştı.

Ülkedeki barış süreci, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'e bağlı güvenlik güçleri ile yardımcısı Riek Machar yanlıları arasında 8 Temmuz'da yeniden başlayan ve yaklaşık 270 kişinin öldüğü çatışmalarla sekteye uğramıştı.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?