Haaretz: Aksa'ya saldırmak ateşle oynamaktır

Haaretz Gazetesi, İsrail'in yerleşimcileri Aksa'da ayine zorlamasını eleştirdi ve ülkenin uluslararası anlaşmalara sadık kalması gerektiğini yazdı

Haaretz: Aksa'ya saldırmak ateşle oynamaktır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Gazetesi Haaretz, Mescid-i Aksa'da son günlerde artan İsrail saldırılarını eleştirerek bu tarz eylemlerin ateşle oynamak olduğunu belirtti.

Gazetenin bugünkü editör yazısında işgal güçlerinin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği saldırıların Filistinli göstericilerle İsrail güçleri arasında yeni çatışmalara sebep olduğu belirtilerek bunun tüm bölgeye yayılabileceği ve hatta üçüncü intifadayı getirebileceği ifade edildi.

Yazıda Filistin - İsrail müzakerelerindeki donma sürecinde Knesset üyeleri ve hükümet mensuplarının da etkisi olduğu ifade edildi ve müzakereler için söz verilen Filistinli esirlerin tahliyesinin koalisyonun şartı haline getirildiği, bir grubun tahliyelerin gerçekleşmesi durumunda koalisyondan çekilme tehdidinde bulunduğu kaydedildi.

İsrailli yerleşimcilerin Aksa'da ayin düzenlemeye teşvik edildiği belirtilen yazıda bunun felakete yol açacağı ve bundan vazgeçilmesi gerektiği belirtildi. Mescid-i Aksa'nın ürdün ile yapılan anlaşmayla statüsünün belirlendiği kaydedilen yazıda, "İsrail bu konuda değişiklik yapmak isyiorsa aynı yolu takip etmelidir" denildi. Aksa'nın 1,5 milyarlık İslam alemi için mukaddes kabul edildiği ifade edilerek bu konunun net çözümünün İslam ülkeleri ve Batı ile müzakereden geçtiği belirtildi.

İsrail'in politik savaşların dini savaşa dönüşmesi durumunda nasıl tehlikeli olacağı konusunda tecrübeli olduğu ifade edilen yazıda ülkenin başbakanı Netanyahu'nun Knessett'teki yasaların durdurulması için yaptığı hilelerle bir yere varamayacağı ifade edildi.

Yazıda son olarak Netanyahu'nun çatışma tehdidini ortadan kaldırmak için ülkenin anlaşmaları bozma ve onlara riayet etmememe gibi bir niyeti olmadığı konusunda herkesi ikna etmesi gerektiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35