banner15

Haaretz: Türkiye düşman değil

İsrail’in Haaretz gazetesindeki başyazıda, “Türkiye düşman değil. İsrail üzüntülerini ifade etmeli, tazminat ödemeli ve ilişkileri de düzeltmeli” denildi.

Haaretz: Türkiye düşman değil

Haaretz'in dünkü başyazısında, "İsrail daha Palmer Raporu yayımlanmadan önce üzüntülerini ifade etmeliydi. Bu, Türkiye'yle ilişkiler gibi stratejik önemdeki bir değerin karşılığının küçük bir bedeli. Mavi Marmara olayıyla ilgili Palmer Raporu 'iyi niyetli'. Komisyonun suçlamaları dengeli bir şekilde dağıttığı rapor bir şaheser. İki ülke arasında bugün gelinen noktanın nedeni rapor değil, filo olayının kendisi" ifadeleri yer aldı.

Başyazıda, "aceleci ve sert tepkisine rağmen Türkiye'nin İsrail'e hâlâ mantıklı bir diplomasi şansı bıraktığı" belirtildi. Gazetenin yazarlarından Şlomo Avneri de Netanyahu hükümetinin, filoya baskının İsrail'e verdiği zararı asgariye indirmek yerine, daha da alevlendirip, İsrail'e ilave stratejik hasarlar vermeyi başardığı kaydedildi. Yorumda, "Onların bakışı açısından biz 9 Türk vatandaşını öldürdük. O nedenle olayın siyasi yönünün ötesinde, İsrail'in gemide ölenlerin aileleri için bir tazminat fonu kuracağını açıklaması önemlidir" denildi.

TÜRKİYE DESTEKLENİR

Haaretz'in bir başka yazarı Zvi Bar'el de, dünyanın Türkiye'nin adımlarını destekleyeceği beklentisini dile getirirken, Ankara'nın son dönemde Libya, Suriye, Mısır ile erken uyarı sistemine ilişkin tutumu sayesinde "Türkiye'nin yıldızı"nın yükseldiğine dikkat çekti. Yorumda Türkiye'nin, baskın kurbanların ailelerine yargı desteği ve Uluslararası Adalet Divanı'na başvurma kararının, diplomatik ilişkilerin düşürülmesinden "çok daha güçlü" bir yaptırım olabileceği de belirtildi. Bar-el, Ankara'nın "yükselen yıldızı"na katkı bulunan unsurlar arasında Suriye'ye yönelik sert eleştiriler, Libya Geçici Ulusal Konseyi ile işbirliği ve Mısır'daki devrime verilen destek ile erken uyarı sistemi olarak sıraladı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 11:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35