banner39

Haaretz'den hükümetine Türkiye tavsiyesi!

İsrail gazetesi, Mavi Marmara'da ölenlerin ailelerine tazminat ödenerek "Türk hükümeti ile ailelerin arasının açılmasını sağlayın" teklifi yaptı

Ortadoğu 24.11.2010, 15:21 24.11.2010, 15:22
Haaretz'den hükümetine Türkiye tavsiyesi!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in Haaretz gazetesi, "Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliğin azaltılması" için İsrail hükümetine şaşırtıcı tavsiyelerde bulundu.

Gazete Gazze filosu kurbanlarına tazminat ödenmesi istedi, ancak bunu İsrail'in suç işlediğini belirterek değil, Türkiye'deki hükümet karşıtı grupları güçlendirmek ve "Türk hükümeti ile ölenlerin ailelerinin arasını bozabileceği" iddiasıyla tavsiye etti.

Haaretz'de, Shlomo Avineri imzasıyla yayımladığı yazıda, Türkiye'nin İsrail'e yönelik tutumunun, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından başlatılan kapsamlı dış politika değişikliklerin bir parçası olduğunu savunuldu.

"TAKTİKLERİ SORGULAYAN TÜRK YETKİLİLERİ CESARETLENDİRİLMELİ"

Haarezt yazarı, "Bazı Türk yetkililer böylesi taktiklerle fazla mı ileri gidildiği yönündeki endişelerini açıkça ifade ettiler. İsrail bu kişileri teşvik etmelidir ve bunun yollarından biri de filo baskını konusunda tutumunu değiştirmesidir" dedi ve İsrailli yetkililere şu 'tavsiyelerde' bulundu:

"Türklerin çoğu İsrail'in uluslararası sularda dokuz Türk vatandaşını öldürdüğüne inanıyor. İsrail, açık bir özre gerek olmadığını ancak insani bir jest olarak mayıs ayındaki operasyonda ölenlerin ailelerine tazminat verilmesi için bir fon oluşturmak istediğini duyurabilir. Her bir aileye bir kerede (toplamda 200 bin dolardan söz ediliyor) ödeme yapmaya gösterilecek isteklilik, iki ülke arasında hakim olan düşmanlığın biraz da olsa kırılmasına neden olabilir. Bu durum ayrıca Türk hükûmeti ile ölenlerin ailelerinin arasının açılmasına yol açabilir. Belki hepsi ödemeyi kabul etmeye yanaşmayacaktır fakat bunu teklif etmek, herkesin görmesi gereken insani, ahlaki ve belki de sonunda diplomatik bir meyve verecek bir jest olacaktır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?