banner39

Hafter ve Mısır arasında 'IŞİD' koordinasyonu

Mısır güçlerinin Libya'da bazı hedeflere düzenlediği saldırılardan önce darbeye teşebbüs eden Hafter ile koordinasyon sağladığı açıklandı

Ortadoğu 16.02.2015, 14:28 16.02.2015, 14:48
Hafter ve Mısır arasında 'IŞİD' koordinasyonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başarısız darbe girişiminin ardından güçleriyle beraber Tobruk'a çekilen Halife Hafter ile Mısır ordusu arasında "IŞİD'e karşı koordinasyon sağlandığı" açıklandı.

Hafter'in desteklediği Tobruk Hükümeti'ne bağlı Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Ahmed el-Mismari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hafter ve Mısır ordusu üst düzey komutanları arasında telefon görüşmeleri oldu. Özellikle Mısır, Libya'daki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlemeden önce Mısır Savunma Bakanı Sıdkı Subhi ile görüşme yapıldı. Bu, Libya topraklarından IŞİD'in çıkarılması için koordinasyon içerisinde gerçekleştirildi" dedi.

SİRTE'YE SALDIRILACAK

"Dün akşamdan bu yana Libya ordusunun hava saldırılarını yoğunlaştırmasının yanı sıra önümüzdeki saatlerde Sirte kenti yakınlarındaki IŞİD hedeflerine Libya ve Mısır ortak olarak hava saldırısı düzenleyecek" ifadelerini kullanan Mismari şunları kaydetti:

"Sabah Mısır ve Libya'nın ortak olarak düzenlediği saldırılarda Sirte kentine bağlı Nufeyliye ve Bin Cevad ilçeleriyle Derne kentindeki IŞİD eğitim kampları ve mensuplarının bulunduğu evler hedef alındı. Derne'de ilk belirlemelere göre 50 kişi öldü."

"Mısır'ın 6  F-16 uçağıyla saldırı düzenlediğini" ifade eden Mismari, "ABD liderliğindeki koalisyondan farklı Mısır'ı desteklemek için Fransa, İtalya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni kapsayan uluslararası bir koalisyon oluşturulması konusunda Libya tarafından yoğun telefon görüşmeleri yürütülüyor" diye konuştu.

Libya'da 12 Şubat'ta kaçırıldığı bildirilen 21 Mısırlı Kıpti'nin, IŞİD tarafından öldürüldüğüne dair görüntüler yayımlanmıştı.

Bu olayın ardından 7 gün yas ilan eden Mısır, Libya'daki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti.

Öte yandan Trablus merkezli Milli Genel Kongre (MGK), Mısır'ın ülkeye askeri müdahaleyi kınamıştı. MGK Birinci Başkanı Avd Abdussadık, yaptığı açıklamada, "Mısır'ın Derne'ye saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu Libya'nın egemenliğinin ihlalidir. Libya'daki Mısırlı Kıptilerin öldürülmesini de kınıyoruz" demişti.

TRABLUS HÜKÜMETİ KINADI

Libya'da Trablus merkezli Milli Genel Kongre (MGK), Mısır'ın ülkeye askeri müdahalesini kınadı.

MGK'nın Birinci Başkanı Avd Abdussadık, yaptığı açıklamada, "Mısır'ın Derne'ye saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu Libya'nın egemenliğinin ihlalidir. Libya'daki Mısırlı Kıptilerin öldürülmesini de kınıyoruz" dedi.

Libya'nın tam bağımsız bir ülke olduğunu vurgulayan Abdussadık, "Terörle mücadelenin de devlet tarafından yürütülmesi gerektiğini" belirtti.

Abdussadık, "Mısır yönetimi, öldürülen Kıptilerin daha önce bulundukları yerlere ve Libya'ya nasıl girdiklerine ilişkin bize bilgi vermedi. Bu aşamada Mısırlı yetkililere, Mısır'da bulunan Libya vatandaşlarının korunması gerektiğini hatırlatıyoruz"  ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?