banner39

Halep düşmemek için direniyor | FOTO

Suriye rejimi Halep'i tamamen kuşatmaya çalışıyor, muhalifler ise ellerindeki en büyük güç olan şehri kaybetmek istemiyor. Şehrin düşmesi halinde büyük göç dalgasından endişe ediliyor

Ortadoğu 17.12.2014, 16:46 17.12.2014, 17:29
Halep düşmemek için direniyor | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye rejimi Halep'i tamamen kuşatmaya çalışıyor. Muhalifler ise şehri tamamen kaybetmemek için direniyor. Rejim tarafından uuzun süredir kara ve hava saldırılarına maruz kalan Halep'te, silahlı muhalifler ellerindeki imkânlarla direnmeye çalışıyor.

Şam yönetimine bağlı güçler, havadan "varil ve vakum bombasıyla" karadan ise roket ve füzelerle Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgelere saldırırken, muhalifler de mutfak tüpünden bozma havan topu ve yerli yapım füzelerle direnmeye çalışıyor.

İslami Cephe'nin saha komutanlarından Adil Ebu Muhammed, yaptığı açıklamada, rejimin Halep'i bütünüyle kuşatmaması için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Silahlı muhalif ve komutanlara seslenen Ebu Muhammed, "Halep kuşatılırsa bundan dolayı herkes hesaba çekilir. Ey komutanlar, kahramanlar ve bu ülkenin gerçek sahipleri, Esad Halep'i bütünüyle kuşatmadan önce gerekli önlemler alınmalı, kent üzerindeki kuşatmayı kaldıralım'' dedi.

Rejim güçlerinin, kuzeyde muhaliflerin bulunduğu bölgelere saldırdığını belirten Ebu Muhammed, Handarat, Sifat ve Ardu'l Melah bölgesinde Şam yönetimine bağlı güçlerle şiddetli çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

İslami Cephe'nin Halep'in kuzeyindeki birlik komutanı Rami Ebu Behçet de Esad güçlerine yoğun karşılık verildiğini ifade ederek, "Halep'in kuzeyindeki Ardu'l Melah bölgesindeki rejim güçlerinin karargahları Katyuşa füzeleriyle yerle bir edildi" dedi.

Suriye ordusuna ait helikopterlerin yönetim karşıtlarının bulunduğu bölgelere "varil bombası"yla saldırdığını aktaran Ebu Behçet, "Allah'ın izniyle zalime karşı galib geleceğiz" diye konuştu.

35 REJİM ASKERİ ÖLDÜ

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Hama ve Halep kentinde düzenlediği operasyonlarda 35 askerin hayatını kaybettiği bildirildi. Suriye Genel Devrim Konseyinden (SRGC) yapılan açıklamada, ÖSO'ya bağlı birliklerin Hama kentinin kuzeyindeki Tel Melih köyünün denetimini sağladığı belirtildi.

Açıklamada, ÖSO'nun köyün kontrolünü ele geçirdiği sırada çıkan çatışmada 20 askerin hayatını kaybetti kaydedildi. Öte yandan açıklamada, ÖSO birliklerinin Lazkiye'deki Ceble Havaalanı'na Grad füzeleriyle saldırı düzenlediği vurgulandı.

İslami Cephe'den yapılan açıklamada ise Halep'in kuzeyindeki Ardu'l Melah bölgesinde 15 askerin öldürüldüğü ifade edildi. "İslami Cephe, Halep'in Ardu'l Melah bölgesinde ilerleyerek 15 rejim askerini etkisiz hale getirdi" denilen açıklamada, silahlı muhaliflerin, rejim güçlerinin bulunduğu bölgelere yerli yapım füzelerle düzenlediği saldırılarda çok sayıda askeri aracın imha edildiği aktarıldı.

Açıklamada, Suriye ordusuna ait helikopterlerin Halep'te muhaliflerin bulunduğu yerlere "varil bombalarıyla" saldırdığı vurgulandı.

banner53
Yorumlar (2)
Osman Karahan 7 yıl önce
Bu resimlerdeki hiç de mutfak tüpünden yapılmış silahlara benzemiyor. Şunu anlayın artık, ABD ve Batılı ülkeler Suriye muhalefetine olanca gücüyle destek vermesine ve en gelişmiş silahlarla muhalif savaşçıları donatmasına rağmen savaşı kaybediyor. Halep düşecek, bu gidişatı herkes görüyor.
Mehmet Beydemir 7 yıl önce
Osman kardeşe katılıyorum, ABD kongre kararıyla alınmış bir karardır, Suriyeli muhaliflerin desteklenmesi. Bunu tartışmak bile abes. Ayrıca haber manşetindeki resmi değiştirip yerine mutfak tüpü koymanız bu gerçeği değiştirmez. Yanına omuzdan atılan güdümlü füze resimlerini de koyun da bari haberi dengelesin..
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?