banner15

Halep operasyonu öncesi Süleymani, Moskova'da

İran medyası tarafından Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı gerçekleştirilen operasyonlarda ismi öne çıkartılan Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Moskova'ya gitti. Kremlin ise Süleymani'nin Putin'le görüşeceği iddialarını yalanladı

Halep operasyonu öncesi Süleymani, Moskova'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Askeri ve bölgesel konularda görüşmeler yapmak üzere Moskova'ya giden İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Putin'le görüşeceği iddialarına yalanlama geldi. Kremlin, Putin- Süleymani görüşmesinin gündemde olmadığını açıkladı

RUSYA DAHA ÖNCE DE REDDETMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda Putin ve Kasım Süleymani arasında, bazı görüşmeler yapıldığı medyaya sızmış, ancak Kremlin bu iddiaları yalanlamıştı. İran basını, Süleymani'nin Putin'le Moskova’da görüştüğünü iddia etmiş, ama Moskova bu iddiayı yalanlamıştı.

Dha sonra Reuters, bazı kaynaklara dayanarak, Putin Süleymani görüşmesinin detaylarını vermişti: “Süleymani, masaya bir Suriye haritası yatırdı. Ruslar, alarm halindeydi, Esad rejiminin büyük tehlike altında olduğunu düşünüyorlardı. İranlılar, onları, hâlâ inisiyatif sağlamanın mümkün olduğuna ikna ettiler. Süleymani, tüm kozların henüz tükenmediğine dair onları ikna edici bir rol oynadı.”

HALEP'E SALDIRI PLANLANIYOR İDDİASI

Süleymani'nin yeni Moskova seyahatinde, Esad ordusunun Halep'e bir saldırı başlatmak için yaptığı yığınağın ele alınacağı ve son operasyonun detaylarının konuşulacağı tahmin ediliyor. 

HALEP'TE ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞTI

Esad güçleri, havadan Rus uçaklarının desteği ile Halep'in güneyindeki Eys beldesi çevresine ağır silahlarla saldırdı. Rejim güçlerine, Hizbullah milislerinin yanında İran ve Irak’tan gelen Şii gönüllüler de destek veriyor. Muhalifler ağır silahlarla saldıran rejim güçlerini geri püskürterek, 75 askeri öldürdüklerini duyurdu. Muhaliflerden de çok sayıda kayıph olduğu, bölgeden gelen haberler arasında.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 12:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48