banner39

Halepliler bulaşıcı hastalık çemberinde

Halep halkı, bulaşıcı hastalık tehlikesi ile karşı karşıya. Son 1,5 ayda 1800'den fazla kişi sarılığa yakalandı

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 08.03.2013, 15:18
Halepliler bulaşıcı hastalık çemberinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin Halep kentinde halkın, bulaşıcı hastalık tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu bildirildi.

Halep'teki Uluslararası Kızılay görevlisi AA'ya yaptığı açıklamada özellikle evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin kaldığı üniversite, okul ve camilerde temiz su bulunamaması nedeniyle Hepatit B'ye yakalananların sayısında artış olduğunu söyledi. Şu ana kadar kentte Hepatit B'ye yakalanan 70'den fazla kişi olduğuna işaret eden Kızılay yetkilisi, bu sayının daha da fazla olabileceğini belirtti.

Öte yandan, Halep Devrim Koordinasyon Birliği Sözcüsü Muhammed el-Halebi de, toplanmayan çöpler ve temiz su sıkıntısı gibi nedenlerle halkın bulaşıcı hastalık tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Son 1,5 ayda 1800'den fazla kişinin sarılığa yakalandığına işaret eden Halebi, hastalığın özellikle çocuklarda görüldüğünü vurguladı.

Halebi ayrıca kentte ishal, grip, cilt hastalıkları, göğüs hastalıkları ve göz rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıkların görüldüğünü, ancak tıbbi malzeme eksikliğinden dolayı gerekli tedavilerin yapılamadığını kaydetti.

Kentte yaşanan gıda sıkıntısına işaret eden Halebi, bulaşıcı hastalık tehlikesi, temiz su bulunamaması, kirli hava gibi etkenler nedeniyle on binlerce kişinin hayatının tehlike altında olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?