banner39

Halep'te 45 Baas milisi esir alındı

Halep'te muhalifleri kuşatma harekatına girişen rejim ordusu ağır darbe yedi, aralarında İran subayı ve çok sayıda Hizbullah milisinin olduğu 45 silahlı kişi, muhalifler tarafından esir alındı

Ortadoğu 19.02.2015, 08:56 20.02.2015, 09:55
Halep'te 45 Baas milisi esir alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep'in Rityan beldesinde Şam Cephesi'ne (El-Cebhetu'ş-Şamiyye) bağlı birlikler ile ordu arasındaki yoğun çatışmalar devam ediyor.

Şam Cephesi Basın Sorumlusu Yasir Ahmed, birliklerinin Halep'in kuzeyindeki Rityan beldesinde rejim güçlerinin bulunduğu binaya ağır silahlarla saldırdığını belirtti.

Muhaliflerin rejim güçlerini bir binada kıstırarak, tüm kaçış yollarını kapattığını dile getiren Ahmed, birliklerin binaya tank, roket ve dokçalarla saldırması üzerine askerlerin teslim olduğunu ifade ederek, "Aralarında İran ve Hizbullah milislerinin de bulunduğu 45 kişi esir alındı" dedi.

"4 GÜNDE 200'DEN FAZLA REJİM ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ"

Söz konusu belde ve çevresinde orduya bağlı birliklerle silahlı muhalifler arasında şiddetli çatışmaların devam ettiğini aktaran Ahmed, "Şam yönetimine bağlı güçlerin Rityan beldesine girmesinden sonra belde ve çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Rityan'da 4 günden bu yana çatışmalarda 200'den fazla rejim askeri öldürüldü. Ölenler arasında İran Devrim Muhafızlarına bağlı subaylar da buluyor" iddiasında bulundu.

Orduya ait savaş uçaklarının da muhaliflerin olduğu yerleri bombaladığına değinen Ahmed, beldelerdeki çatışmalarda silahlı muhaliflerin rejime ait çok sayıda askeri aracı imha ettiğini ve mühimmat ele geçirdiğini da kaydetti.

"MELAH BÖLGESİNDEKİ İLERLEYİŞ DEVAM EDİYOR"

Öte yandan Cephe eş-Şamiye Tank Bölüğü Komutanı Semir Zeytun, rejim güçlerinin Melah bölgesindeki askeri noktalarına tank, doçka ve havan topu ile hafif silahlarla saldırdıklarını belirtti.

Söz konusu bölgedeki saldırılarda bir tankı imha ettiklerini, bir tankın da ele geçirildiğini aktaran Zeytun, "Melah bölgesinde Esed güçleri ile Hizbullah'a büyük zayiat verdirdik. Melah bölgesi ile Ritayn beldesi çevresinde iki taraf arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor" ifadesini kullandı.

"Cephe'nin, Melah bölgesindeki ilerleyişi devam ediyor. Bölgenin tamamının muhalifler tarafından ele geçirilmesi an meselesi" diyen Zeytun, Halep'in kuzeyindeki çatışmalarda, muhalif birliklerin rejim güçleri karşısında birlikte hareket ettiğini belirtti. 

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?