banner39

Halep'te çatışmalar şiddetlendi

Suriye’nin Halep kentinin rejim güçleri tarafından bombalandığı belirtildi.

Ortadoğu 27.09.2016, 14:14 27.09.2016, 14:14
Halep'te çatışmalar şiddetlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep’in güneyinde bulunan 1070 Konut bölgesinde rejim güçleri ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Halep’in güneyindeki stratejik Ramuse bölgesine komşu olan 1070 Konut bölgesi, geçtiğimiz ay muhaliflerin denetimine geçmişti.

Rejimin bu bölgeyi ele geçirmesi konumunu güçlendirmesine yol açacak ve rejim, muhaliflerin olası tehdidi altındaki kentin güney çıkışını sağlama almış olacak.

HASTANELER ÇÖKÜŞÜN EŞİĞİNDE

Rejimin ve Rus savaş uçaklarının yoğun bombardımanına maruz kalan Halep’teki sahra hastaneleri, kapasitenin üstünde çalıştığını ve kalabalıktan dolayı yeni yaralıları kabul edemediğini açıkladı.

Yaklaşık 300 bin insanın yaşadığı muhaliflerin denetimindeki Halep’in doğu mahallelerinde çalışan doktorlar, sağlık merkezlerinde çalışan sadece 30 doktorun olduğunu söyledi.

Enkazın altından ölü ve yaralı kurtarma çalışmalarını yürüten ve “Beyaz Kasklar” adıyla da bilinen sivil savunma birlikleri de bombardımanın çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtti ve sadece 20 günlük yakıt stoklarının olduğunu ifade etti.

HALEP İÇİN ÇAĞRI

Bu arada, Halep'te devam eden saldırılara karşı Dünya Müslüman Âlimler Birliği, 30 Eylül'ün “öfke günü” ilan edilerek tüm dünyada gösteriler düzenlenmesini istedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?