banner15

Halep'te geri dönen konvoy yeniden yolda

Halep'te ilan edilen ateşkes kapsamında bölgede yaşayan sivillerin tahliyesi için yola çıkan konvoya saldırı düzenlenmişti. Saldırının ardından şehre geri dönen konvoy tekrar yola çıktı.

Halep'te geri dönen konvoy yeniden yolda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Esed rejimi ve İran destekli milislerin saldırısı altındaki Halep'te yeniden başlayan ateşkeste kırılmalar yaşanıyor. Ateşkes kapsamında sivillerin tahliyesi için bölgeye gönderilen ve yola çıkan konvoya İran komutasındaki milisler tarafından ateş açıldı. Yaralıları taşıyan ilk konvoy şehre geri dönerken, yaşanan krizin çözülmesinden sonra konvoyun yeniden yola çıktığı açıklandı.

Halep'te rejim güçleri ve muhalifler arasında ilan edilen ateşkes sabah 8 itibariyle başladı. Halep'ten yola çıkan ilk konvoy İran destekli misillerin saldırısı nedeniyle kente geri döndü. Konvoyun ilerleyişi ile ilgili yaşanan gerilimin çözümü için yoğun çaba harcandığı belirtildi.

Türk Kızılayı Başkanı yaptığı açıklamada yoğun uğraşlar sonucu krizin çözüldüğünü ve konvoyun yeniden yola çıktığını duyurdu.

İSTİKAMET: İDLİB

Ateşkes kapsamında bölgeden ayrılacak olan sivillerin tahliyesi başladı. Otobüsler yaralı ve sivilleri almak için Amiriyye bölgesinden muhaliflerin toplandığı bölgelere giriş yaptı.

Halep'teki yaralıları taşıyan tahliye konvoyu, yeniden hareket etti. Konvoy, kuşatma bölgesinden çıkabilmesi halinde, Türkiye sınırındaki İdlib'e yol alacak.

RUSYA: 3 BİN 674 MUHALİF İDLİB'E GÖTÜRÜLDÜ

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin başkenti Şam'ın kırsal kesimlerinden 3 bin 674'ü muhalif olmak üzere 5 bin 744 kişinin İdlib'e götürüldüğünü açıkladı.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov askeri ataşelerle yaptığı bir toplantıda, Şam kırsalında militanların denetiminde olan Şan-eş-Şih ve Et-Tell yerleşim yerlerinin silahlı gruplardan tamamen kurtarıldığını söyledi.

Şam kırsalından 3 bin 674'ü çocuk olmak üzere 5 bin 744 kişi İdlib'e götürüldü. İçlerinden 'barışçıl hayata dönmek isteyen' 3 bin 624 kişiyse affedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 14:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48