banner15

Halep'te halk korkudan teravihe gidemiyor

Halep halkı, Esad güçlerinin camileri bombalaması sebebiyle namaza gidemezken şehirde çok sayıda tarihi cami kullanılamaz hale geldi

Halep'te halk korkudan teravihe gidemiyor

Esad güçlerinin Halep kent merkezine yönelik düzenlediği hava ve kara saldırıları sebebiyle Halep halkı ramazan ayına zor şartlar altında giriyor.

Suriye ordusuna ait savaş uçakları ile tankların Halep'te muhaliflerin denetiminde olan mahallelerine yönelik saldırıları sebebiyle, kentteki camilerin büyük bölümü ağır hasar görürken, saldırılar sebebiyle ezanlar da okunamıyor. 

Yerel kaynaklar, çatışmaların çıktığı cephe hatları üzerinde bulunan camilerin bazılarının Esad güçleri tarafından yıkıldığını aktarıyor. Esad güçleri, minarelere keskin nişancıların mevzilenebileceği gerekçesiyle camileri hedef alması ise şehir halkı nezdinde tepkiyle karşılanıyor.

Örneğin, Halep'in tarihi eski şehir bölgesinde yer alan ve Osmanlı döneminde inşa edilen el-Adli camii aynı gerekçeyle vuruldu. Caminin minaresi yıkılırken ana binası kullanılamaz hale geldi. Bölge sakinleri, tarihi camide ezanın susmasını hüzünle karşılıyor.

HALEP EZANA HASRET

Cami görevlisi Ahmed Ebu Halid, "cephe hattındaki camilerin rejim güçlerinin tank ve topçu ateşi sonucu yıkıldığını" ifade ederek, "Esad güçleri, sivillerin yoğunlukla bulunduğu mekanlara ya varil bombasıyla saldırıyor ya da tanklarla" dedi.

"Halk, varil bombası saldırılarından dolayı teravih namazına gitmeye korkuyor" diye konuşan Ebu Halid,  "Esad güçleri 24 saat Halep'te muhaliflerin elinde olan yerlere varil bombasıyla saldırıyor. Kentte bir çok bölgede bir kişiye dahi rastlanmak imkansız. Rejim, kentte toplu ulaşım yerleri ile kavşakları son günlerde hedef almaya başladı" ifadelerini kullandı.

Maadi bölgesi sakinlerinden Ebu Mervan ise, "Esad güçlerinin, toplu yerleri hedef almasında dolayı, Razi Camisinin büyük hasar gördüğünü ve cami yakınlarına düşen iki varil bombası sebebiyle 5 katlı bir binanın tamamen çöktüğünü" dile getirdi.

"Esad güçlerinin  devrimin ilk gününden bu yana ibadet yerlerine saldırdığını" ifade eden Ebu Mervan, Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan bir çok bölgede camilerin hasar gördüğünü ve kullanılmaz hale geldiğini" vurguladı.

Muhalif bölgelerde insanların ezan sesine hasret duyduğuna" işaret eden Ebu Mervan, Ramazan ayının gelmesiyle de halkın varil bombası korkusuyla sağlam camilere gitmeye korktuğunu söyledi.

EMEVİ CAMİİ (HZ. ZEKERİYA CAMİİ) HARABEYE DÖNDÜ

İç savaşın başladığı 15 Mart 2011'de bu yana yaklaşık 2000 cami yıkıldı veya zarar gördü. Bu camiler arasında en göze çarpanı, İslam tarihinin en eski ve büyük camilerinden biri olan Halep’teki Emevi Camii’ydi. Hz. Zekeriya Camii olarak da bilinen mabetteki paha biçilemeyen birçok el yazması Kur'an-ı Kerim kaybolurken, cami çeşitli yerlerinden aldığı hasarlarla ibadet edilemez hale geldi.

İçerisinde Hz. Zekeriya'nın türbesinin yanı sıra, Hz. Muhammed'in sakal-ı şerifi ve dişinin de bulunduğu kutsal emanetler ile, İslam tarihi açısından kıymet biçilemeyen çok sayıda el yazması ve Kur'an-ı Kerim’in yer aldığı caminin bin yıllık minaresi, 23 Nisan 2013’te Esad güçlerinin düzenlediği saldırılar sonucu yıkıldı.

MİHMANDAR, HZ. ÖMER VE HALİD BİN VELİD CAMİİ

Halep'in merkezinde bulunan Eyyubiler dönemine ait Mihmandar Camii de Esad güçlerinin açtığı top ateşinde hasar gördü. Rejime ait savaş uçaklarının saldırıları sonucu, Dera kentindeki Busra eş-Şam bölgesinde bulunan ve Hz. Ömer döneminde yapılan Hz. Ömer Camii, moloz yığınına döndü.

Humus'un Halidiye bölgesinde, İslam tarihinde önemli bir yeri olan ve “Seyfullah” (Allah'ın kılıcı) namıyla bilinen Halid bin Velid'in mezarının bulunduğu Halid Bin Velid Camii'nin kubbesi ve minaresi 10 Temmuz 2013’te büyük hasara uğradı. Havan topu ve roketler sonucunda cami içerisindeki Halid Bin Velid türbesi tamamen yıkıldı. Çatışmalardan Şiilerin kutsal mekanlarından “Hz. Zeynep Makamı” ve “Rukayye Mescidi” de zarar gördü.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 13:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48