banner15

Halep'te insani kriz, üç haftada 845 sivil öldü

Halep'te muhalifler çekilmeye devam ederken Halep'te 15 Kasım'dan bu yana ölen sivil sayısı 845'e yükseldi

Halep'te insani kriz, üç haftada 845 sivil öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esad rejimi ve İran destekli Şii milislerin yoğun saldırısı altındaki Halep'te 15 Kasım'dan bu yana ölen sivil sayısı 845'e yükseldi.

Halep'teki sivil savunma müdürü Necip Ensari'den aldığı bilgiye göre, rejim ve destekçilerinin doğu Halep'teki Kellese, Bustan el Kasr, Firdevs ve Seyf el devle semtlerine dün gece yarısından bu yana düzenlediği hava ve kara saldırılarında 17 sivil öldü, 38'i yaralandı. Böylece şiddetli saldırıların başladığı 15 Kasım'dan itibaren sivil kayıp sayısı 828'den 845'e yükseldi.

15 Kasım'da 45 kilometrekareyi kontrol eden muhalifler, son 23 günde bölgenin yüzde 65'ini kaybederek, 16 kilometrekarelik alana çekilmiş durumda.

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde bulunan 240 bin sivil farklı semtlere dağılmışken, onbinlercesi de muhaliflerin elindeki çatışma bölgelerinden rejimin hakim olduğu alanlara göç etti.

YÜZBİNLERİN İNSANİ KRİZİ

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye sınır Halep ili, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda. Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Rejim ordusu, Rusya ve İran destekli milisler, 15 Kasım’dan bu yana kent merkezinin doğusunda muhaliflerin elindeki semtlere havadan ve karadan şiddetli saldırılar düzenliyor. Rusya ise Halep'teki hava saldırılarında yer almadığını savunuyor. Buna karşın, rejim hatlarının haberleşmesini dinleyen muhalifler, Rusların kara harekatının her kademesinde boy gösterdiğini bildiriyor. Rejim kuşatmasında yüzbinlerce sivilin bulunduğu doğu Halep'te halk 3 ayı aşkın süredir temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor. Son üç hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler, sağlık merkezleri, fırın ve okullar rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Baz istasyonlarının büyük kısmının yıkılması ve rejimin telefonu hatlarını kesmesi nedeniyle kentte iletişim sadece kısıtlı şekilde internet üzerinden kurulabiliyor.  

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 17:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48