banner15

Halep'te muhalifler Ahrar liderliğinde birleşti

Suriye'nin Halep şehrine yapılan Rus hava kuvvetlerinin hava operasyonlarının yoğunlaşmasının ardından Halep'i savunan gruplar, en güçlü muhalif grup Ahrar'uş- Şam'da birleşme kararı aldı

Halep'te muhalifler Ahrar liderliğinde birleşti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Esad ve Rus hava kuvvetlerinin Halep'e yönelik ağırlaşan saldırılarının ardından Ahrar'uş- Şam'ın yeni liderinden birlik çağrısına cevaph geldi. Halep'i savunan dokuz ayrı grup, en güçlü muhalif grup Ahrar'uş- Şam komutası altında birleşme kararı aldı. 

15 Şubat’ta karşı karşıya kaldıkları çok taraflı saldırı nedeniyle Halep’teki muhalif gruplar güçlerini birleştirmek için bir adım attı. 

Halep’te 9 silahlı grup, eski Ahrar-uş Şam’ın lideri Ebu Cabir’in komutası altında koordinasyon yapmaya karar verdi. Bunlar; Nureddin Zengi Hareketi, Sukur-ul Cebel, 16. Tümen, 101. Tugay, Birinci Alay, (El Fawj El Avval), Ahrar-uş Şam, Festakim Birliği, Sultan Murat Tugayı, Muntasır Billah Tugayı.

Ahrar'uş-Şam komutasındaki gruplar arasında Liwa Suqor el-Cebel ve Özgür Suriye Ordusu'nun 16. bölüğü de olacak. Grupların elinde bir dizi Amerikan yapımı TOW füzeleri de dahil olmak üzere uluslararası destek olduğu iddia ediliyor.

Ahrar'uş-Şam lideri geçen hafta Esad birlikleri tarafından kuşatılan muhaliflerin kalesi durumundaki Halep'in savunması için muhalif gruplar arasında birlik olmamasını eleştirmişti.

Ebu Jaber olarak da bilinen Haşim el-Şeyh muhaliflerin yeni komutanı olduğunu ilan etti. Haşim el-Şeyh, Eylül 2015 tarihine kadar Ahrar'uş- Şam'a liderlik yapan Ebu Yahya el- Hamavi'nin yerini alarak yeni lider oldu.

 

Halep kenti ve civarında egemen olmak için yapılan ve son zamanlarda şiddetlenen çatışmalar, Suriye iç savaşının kaderini belirleyecek nitelikte.

Bu alanda Rusya ve İran destekli rejim güçlerinin yanı sıra savaşan belli başlı gruplarsa şunlar; PKK’nın Suriye kolu PYD’nin etrafında toplanan yapılanmalar, Suriye silahlı muhalefeti, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra ve belli bir alanı ele geçirmiş olan IŞİD.

İşte Halep ve civarı için savaşan gruplar:

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 16:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35