banner15

Halep'te ölümden çaresizliğe kaçış

Esad rejimi ve destekçilerinin üç haftadır saldırılarını yoğunlaştırdığı Halep, ölümden çaresizliğe kaçış hikayelerinin yaşandığı bir yer haline geldi.

Halep'te ölümden çaresizliğe kaçış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de üç ayı aşkın süredir rejim güçlerinin kuşatması altında tutulan ve son üç haftadır saldırıların yoğunlaştığı Halep kenti, ölümden çaresizliğe kaçan insanların dramına sahne oluyor.

Kuşatma nedeniyle aylardır en temel gıda maddelerine dahi ulaşamayan 240 bin kişinin yaşadığı doğu Halep'te, Beşar Esad rejimi ve destekçilerinin son üç haftadır artırdığı saldırılarda hastane, sağlık merkezi, fırın ve bakkal gibi halkın can damarlarının hedef alınması bombalardan kurtulmayı başaran sivilleri büyük bir çaresizliğe itiyor.

BOMBALAR, AÇLIK VE HASTALIK PEŞLERİNDE

Kuşatma altındaki bu bölgelerde saldırılardan kurtulmak için sürekli yer değiştirmek zorunda kalan siviller, bombalardan kaçarken açlık ve hastalığın pençesine düşüyor. Hava saldırılarından kurtulmayı başaranlar, çoğunlukla ekmek, ilaç veya doktor bulamadıkları için yavaş yavaş ölüme sürükleniyor.

Rejim güçleri ve destekçilerinin bölgeye yaklaştıklarını hisseden Halepliler sahip oldukları ne varsa aceleyle toplayıp muhaliflerin kontrolündeki diğer bölgelere kaçıyor. Araç bulamayanlar ise havadan yağan ölüm bombalarından yürüyerek uzaklaşmaya çalışıyor. Kentteki az sayıda esnaf ise daha güvenli olduğunu düşündükleri bölgelerde satma ümidiyle sağlam kalan ürünlerini araçlarla nakletmeye çabalıyor.

EN BÜYÜK MAĞDURLAR "YAŞLILAR"

Halep'te yaşananlardan en çok etkilenenler arasında yürümekte dahi zorlanan yaşlı hastalar geliyor. Son saldırılarda kentteki 4 hastanenin de vurulmasıyla artık hastaların tedavi görebileceği bir yer bulabilmeleri neredeyse imkansız hale geldi.

AA muhabirine, içinde bulundukları durumla ilgili bilgi veren Adnan el-Ali isimli kent sakini, Şear ve Tarık el-Bab semtlerinde ilerleyen rejim güçlerinin buralarda yoğun saldırılar düzenlediğini söyledi. Savaş uçaklarının kent semalarını hiç terk etmediğini, taş üstünde taş bırakmadıklarını anlatan Ali, "Halep'te hayat altüst oldu. Ne iş var, ne güvenlik. Buradaki insanların tek yapabildiği saldırılardan kaçmak." dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 14:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48