banner15

Halep'te PKK operasyonu

PKK'ya yönelik Suriye'nin Halep kentinde düzenlenen operasyonlarda 11 kişi gözaltına alındı

Halep'te PKK operasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin Halep kentinde, Abdullah Öcalan'ın posterlerini ve örgütün simgelerini taşıyan bir grup, İran tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, Irak'ın kuzeyindeki kamplarda çok sayıda örgüt mensubunun öldürülmesini protesto etti.

Protestocu grubun, kendilerine müdahale eden polise taşlı sopalı saldırıda bulunduğu kaydedildi. Çıkan çatışmada aralarında polislerin de bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı belirlendi.

Olayların ardından güvenlik güçleri, Halep kentinin Eşrefiye ve Şeyh Maksut mahallelerinde operasyon düzenledi. Kamera kayıtlarından yararlanan güvenlik güçleri, grubu yönlendirdikleri tespit edilen PKK'nın lider kadrolarında yer alan 11 kişiyi saklandıkları evlerde yakalayarak gözaltına aldı.

Yakalanan örgüt mensuplarının, ''terör örgütü üyesi olmak, Suriye topraklarını bölerek ayrı devlet kurma girişiminde bulunmak ve ülkede yaşayan Kürtleri etnik ve dini olarak bölmek ve güvenlik güçlerine karşı kışkırtmak'' suçlarından dolayı 8 ila 20 yıl arasında değişen ağır hapis cezası talebiyle yargılanacakları bildirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 13:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48