Halep'te siviller rejim bombardımanından kaçıyor

Suriye'nin kuzeyindeki Halep ilinin doğusuna yönelik Esed rejiminin saldırılarından kaçan binlerce sivil, evlerini terk ederek muhaliflerin kontrolündeki semtlere göç ediyor

Ortadoğu 29.11.2016, 18:07 29.11.2016, 18:07
Halep'te siviller rejim bombardımanından kaçıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep'in doğusunda bulunan Muyesser semtinde yaşayan binlerce kişi, bölgeye yönelik hava ve kara saldırıları nedeniyle daha güvenli gördükleri muhaliflerin denetimindeki kentlere yöneldi.

Halep'te muhalif bölgelerin kent meclis başkan yardımcısı Zekeriye Emino yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının Halep kent merkezinin doğu kesimlerinde muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri yoğun bir şekilde bombaladığını belirtti. 

Emino, "Rusya ve rejime ait savaş uçakları kentin Muyesser semtine havadansaldırırken, İran ve Irak Şiileri ile rejim saflarında savaş Hizbullah milisleri de karadan muhalif bölgelere toplarıyla saldırdı" dedi.

Semte yönelik saldırıların devam ettiğini kaydeden Emino, "Binlerce kişi semti terk ederek yine muhaliflerin elindeki Şear, Tarık el-Bab, Seyf el-Devle, Firdevs ile Eski Halep semtlerine yöneliyor." ifadesini kullandı.

Emino, "Bölgeye insani yardım, ilaç ve tıbbi malzeme girmeli. Çocuklar aç, yaralıların acil ilaca ihtiyacı var.'' diye konuştu.

Esed güçlerinin ablukası altında yer alan Şear semti sakinlerinden 11 yaşındaki Ahmed Salim ise, "Bulgur, pirinç ve mercimek yemekleri yiyoruz. Tabi ki her şeyin olmasını istiyoruz ama burada bir şey yok." dedi.

YÜZ BİNLERİN İNSANİ KRİZİ

Beşşar Esad rejimi ve İran destekli Şii milislerin, Halep'in doğusuna 14 gündür düzenlediği saldırılarda 650'nin üzerinde sivil yaşamını yitirdi.

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye sınırındaki Halep, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda. Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?