banner39

'Halep'te vakum bombası' iddiası

Muhalif kanadın öncülerinden Ebu Ubeyde, ''Esad yönetimine bağlı ordu Halep'te uluslararası hukukun yasakladığı bombaları kullanıyor'' dedi.

Ortadoğu 28.07.2012, 17:15 28.07.2012, 17:15
'Halep'te vakum bombası' iddiası

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Suriye Genel Devrim Konseyi Medya Sorumlusu Ebu Ubeyde, Esad yönetimine bağlı ordunun Halep'e yönelik saldırısında patladığı anda hava boşluğu oluşturarak ciğerleri patlatan vakum bombasının yanı sıra misket ve parça tesirli bombalar kullandığını iddia etti.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Ebu Ubeyde, Halep'in mahallelerine karadan ve havadan şiddetli saldırıların devam ettiğini belirtti. Saldırıda uluslararası sözleşmelere göre kullanılması yasak bombaların sivil yerleşim bölgelerinde kullanıldığına dikkati çeken Ebu Ubeyde, ''Esad yönetimine bağlı ordu Halep'te uluslararası hukukun yasakladığı bombaları kullanıyor'' dedi.

Ebu Ubeyde, şehirdeki insani boyutta yaşanan krize vurgu yaparak askeri uçak ve helikopterlerin rastgele ateş açtığını söyledi.

Esad yönetimine bağlı ordunun misket bombası, parça tesirli bomba ve vakum bombası gibi bombaların kullanıldığını ileri süren Ebu Ubeyde, görgü tanıklarının daha önce hiç görmedikleri Rus tipi MIG-21 savaş uçakları tarafından kentin bombalandığını belirtti.

Resmi ordunun binaları tamamen yıkan şiddetli etkiye sahip parça tesirli bomba kullandığını ifade eden Ebu Ubeyde, ''Türkiye ve dünyadan Esad rejiminin Halep'te daha önce hiç girişmediği kadar büyük bir katliama girişmesini önlemek için'' yardım istedi.

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?