banner15

Halep'teki saldırıların bilançosu büyüyor

Rejim ve Rus uçaklarının Halep'te muhalif semtlere düzenlediği saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısı 85'e yükseldi

Halep'teki saldırıların bilançosu büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Halep kentinde rejim ile Rus savaş uçaklarının kuşatma altındaki semtlere yönelik düzenlediği hava saldırısında ölen sivillerin sayısı 85'e, ateşkesin bitirilmesinden bu yana ölenlerin sayısı da 444'e yükseldi.

Sivil savunma ve sahra hastanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Rus ve Beşşar Esad rejimine ait savaş uçaklarının Halep'te kuşatma altındaki semtleri vakum, fosfor ve varil bombalarıyla yoğun şekilde bombaladı.

Saldırılar sonucu Hulluk'te 5, Kadi Asker'de 4, Katırci'de 2, Ard Hamra'da 1, Bustal el Başa'da 7, Zibediye'de 5, Tarik el Bab'da 18, Muyesir'de 6, Salihin'de 8, Ensari'de 17, Mesakin Fenano 4, Merce'de 1, Salahaddin'de 6 ve İnzarat semtinde bir olmak üzere toplam 85 sivil öldü, 178 kişi yaralandı.

19 EYLÜL'DEN BU YANA 444 SİVİL ÖLDÜ

Halep'te yönetim karşıtlarının denetimindeki semtlere dün düzenlenen hava saldırılarında 92 kişi ölmüş, 273 kişi yaralanmıştı. 19 Eylül'den bu yana rejimin ve Rusya'nın bombardımanlarında ölen sivil sayısı 444’e, yaralı sayısı ise bin 585’e yükseldi.

Esad rejimi, ABD ve Rusya öncülüğünde 12 Eylül'de başlayan ateşkesi 19 Eylül'de bitirdiğini ilan etmiş ve Rus ordusuyla Halep merkezinde muhaliflerin kontrolündeki doğu bölgelerine şiddetli bombardımanlara başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 08:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kayıhan Bezener
Kayıhan Bezener - 3 yıl Önce

Rakka (Fırat kalkanı) operasyonu ile Türkiyenin bu süreç içinde önü alınamaz ise, Halep'i çevreleyen rejim güçlerine -halep içindeki öso tarafından- bir huruç (çıkış/yarma) hareketi yapamasın/ güçsüzleşsin diye yapılmış saldırılar olduğunu düşünüyorum ki, Rusya ve Rejim ortak bu şekil bir strateji geliştirmiş olmalı. Rejim , elinin hiçbir durumda elinin güçsüzleşmesini istemiyor. Çocuk /sivil ölümlerini bu yolda önemsemiyor.

banner39

banner36

banner37

banner35