banner15

Halep'teki silahlı muhaliflerden insani ateşkes çağrısı

Suriye'de Beşşar Esad rejiminin kuşatmasındaki doğu Halep'te muhalif silahlı gruplar, 5 günlük ateşkes ilan edilmesi ve sivillerin kentten çıkarılması çağrısında bulundu

Halep'teki silahlı muhaliflerden insani ateşkes çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Halep ilindeki silahlı muhalif gruplar yazılı açıklamalarında, rejim, Rusya ve İran destekli Şii milislerce havadan ve karadan yoğun saldırı altındaki doğu Halep'te sivil kayıpları engellemek için her türlü çabayı göstermeye hazır olduklarını bildirdi.

Üç yıldır Haleplilerin varil bombası, top atışı ve kimyasal silah saldırılarına alıştığını belirten açıklamada, "Halepliler son zamanda Rus savaş uçaklarının yerleşimlere kullandığı 'sığınak delici' bombalara ve sağlık merkezlerinin bilerek hedef alınmasına karşı kendilerini garantiye almak zorunda kaldılar." ifadesi kullanıldı.

Halep'in son 5 aydır 'sivilleri yok etme savaşıyla' karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Dünyanın dikkatini, Halep'in kuşatma altında olan mahallerinde rejimin sergilediği gaddarlığına çekmek istiyoruz. Yüzlerce masum erkek, adil olmayan biçimde tutuklandı ve akıbetleri belirsiz. Ablukanın en zor koşullarının vurduğu kadınlar, aşağılıkça intikam için tecavüze uğradı. Birçok kişinin söyleminin aksine, muhalif gruplar kenti terk ederse, siviller çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacak. Siviller ya korunmalı ya da Esed ve yandaşlarının insafına kalmayacakları güvenli bir alana alınmalı."

Muhalif gruplar, açıklamada, "5 günlük acil bir insani ateşkes ilan edilmeli. Acil tedavi gerektiren hastalar Birleşmiş Milletler gözetiminde tahliye edilmeli. İsteyen sivillerin Halep'in kuzey kırsalına göçüne izin verilmeli, sivillerin tahliyesinden sonra taraflar müzakereye oturmalı." taleplerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 14:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48