banner15

Halep'ten tahliyeler başlıyor!

Halep'te devam eden katliamlar sonrasında Türkiye ile Rusya müzakereleri sonucunda ateşkes ilan edildi. Alınan bilgilere göre, Halep'te sıkışan en az 80 bin kişi İdlib bölgesine nakledilecek. Siviller ve muhalifler Esad askerlerinin kuşatma altında tuttuğu bölgelerden geçecek.

Halep'ten tahliyeler başlıyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep'te günlerdir süren katliamlar Türkiye'nin yoğun baskısı sonucu durdu ve bu akşam ateşkes ilan edildi. Kentte bulunan siviller ve muhalifler Türkiye ve BM'nin nezaretinde İdlib'e getirilecek. Çok sayıda otobüs bölgeye gitti. İlk tahliye 4 saat sonra yaralıların alınması ile başlayacak. AFAD İdlib'te 80 bin kişilik hazırlık yaptı. 11 STK da yardımları buraya naklediyor.

Birleşmiş Milletler, tahliye işleminde gözlemci olarak bulunacak. Varılan anlaşma ile hava bombardımanı da akşam saatlerinde durduruldu. Halen Selahaddin, Seyf ed Devle, Meşhed, Ensar el Şeri, İzaa ve Zibdiyye mahallelerinde kontrolü elinde bulunduran ÖSO askerlerinin sayısı ise 3 bin 500.

Anlaşma gereği ilk olarak kuşatma altındaki siviller tahliye edilecek. Mutabakata göre, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep'in batısına çıkarılmasına öncelik verilecek. Bu amaçla bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi. Anlaşma bu gece veya yarın sabah 5 otobüsün Halep'te Esad'in kontrolü altındaki bölgeden geçirilmesi ile başlayacak. Kastillo geçidinden kuzeye taşınacak olan ilk kafile daha sonra devam edecek.

Halep'in doğusundaki sivilleri güvenli şekilde tahliye edecek otobüslerin ise bölgeye ulaştığı bildiriliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 21:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48