banner39

Halep'ten Türkiye'ye yeni göç dalgası yolda

Başbakan Davutoğlu Halep'ten Türkiye'ye 70 bin kişinin geleceğini beklediklerini söylerken, rejim güçlerinin son saldırıları sonrası ciddi bir göç dalgası başladı

Ortadoğu 04.02.2016, 16:25 04.02.2016, 16:47
Halep'ten Türkiye'ye yeni göç dalgası yolda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada Halep'in bombalanmasından dolayı yaklaşık 70 bin kişinin Türkiye'ye geleceğini söyledi. Rusya'nın desteğiyle Halep'e son 5 yılın en korkunç saldırının gerçekleştiğini belirten Davutoğlu, "10 bin kadar kişi sınırımızda ve 30 bin kadarı da şu anda sınırımıza doğru yürüyor" dedi. Başbakan Davutoğlu, Halep'te 300 bin kadar sivilin risk altında olduğunu da ifade etti.

Rus uçaklarının yardımları sonucunda Suriye rejimi askerleri Halep'i bombalamaya başladı. Bazı kaynaklar, bombardımanların ardından yaklaşık 70 bin kişinin Türkiye'ye doğru yürüyüşe geçtiğini, göç dalgasının büyümesinden endişe edildiğini belirtiyor,.

Suriye’deki gelişmelerle ilgili Londra’da düzenlenen toplantıda “Suriye’ye komşu ülke lideri” sıfatıyla katılımcılara hitap eden Başbakan Davutoğlu ayrıca “En büyük insani trajedi ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

2 BİN AİLE YERİNDEN OLDU

Rus savaş uçaklarının Halep'in kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik 4 gündür yoğun şekilde gerçekleştirdiği hava saldırılarında 2 bin ailenin yerinden olduğu bildirildi.

Halep Yerel Koordinasyon Komitesi üyesi Ammar Nasar, Rus jetlerinin 4 gündür Halep'in kuzeyinde yer alan Anadan, Hreytan, Beyanun ve Hayan beldelerini yoğun şekilde bombalaması sonucu 2 bin ailenin yerinden olduğunu belirtti.

"RUSLAR 4 BELDEDE TAŞ ÜSTÜNE TAŞ BIRAKMADI"

Rusların son 4 gün boyunca bu beldelerde yüzlerce hedefi vurduğunu kaydeden Nasar, ''Ruslar, Anadan, Hreytan, Beyanun ile Hayan beldelerinde taş üstüne taş bırakmadı. Halk saldırılardan dolayı güvenli bölgelere kaçıyor. Yaklaşık 1000 kişi Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etti'' dedi.

Göç edenlerin bir kısmının Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgeleri ile Halep'in batı kesimlerindeki güvenli gördükleri yerlere gittiğine dikkat çeken Nasar, rejim güçlerinin de karadan, muhaliflerin elindeki ilçe, belde ve köyleri bombaladığını aktardı.

Rusya Savunma Bakanlığı, 30 Eylül'de Suriye topraklarındaki terör örgütü DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonları başlattığını duyurmuştu ancak Rus uçakları daha çok Humus, Hama, İdlib ve Halep'te ılımlı muhaliflere ait karargah ve eğitim kamplarıyla sivil yerleşim yerlerini hedef alıyor.

HALEP - TÜRKİYE HATTI REJİMİN ELİNE GEÇMİŞTİ

Suriye’de ordu güçleri ve Hizbullah milisleri, Rus uçaklarının hava desteği altında Halep’in 3.5 yıldır kuşatma altındaki Şii köyleri Nubbul ve Zehra’ya ulaştı. Şam yönetimi bu hamleyle muhalif grupların Türkiye’ye uzanan ana ikmal hattı olan Azez koridorunu kesti.

Nubbul ve Zehra, Suriye’de PKK bağlantılı PYD’nin kontrolündeki Afrin bölgesinin güneydoğu ucunda yer alıyordu. Böylelikle Suriye ordusu, muhalif grupların kuşatması altındaki Afrin’le karadan temas sağladı.

REJİM GÜÇLERİ AZEZ’E YAKLAŞTI

Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki Azez'i yeniden ele geçirmek isteyen Esad rejimine ait birlikler, ilçeye 20 kilometre kadar yaklaştı.

Azez'in 20 kilometre dışındaki Maharin bölgesine ulaşan rejim askerleri, ÖSO güçlerine ait bir karakolu ağır silahlarla ateş altına aldı. Bu sırada aynı bölgede Rusya'ya ait savaş uçakları da yerleşim birimlerini hedef aldı.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?