Halep'ten yeni göç dalgası büyüyor

Rusya ve Esad rejiminin ağır bombardımanı sonucu binlerce kişi Halep'ten kaçarak Türkiye sınırına gelmeye devam ediyor

Halep'ten yeni göç dalgası büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Rusya ve Esad rejiminin Halep'in kuzeyindeki kentlere düzenlediği ağır bombardıman sonrası ilçe ve beldelerden kaçan binlerce kişinin oluşturduğu göç dalgası devam ediyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rusya ve Esad rejimi kenti havadan bombalarken IŞİD ve PYD güçleri de karadan saldırılarına ağırlık verdi.

Son dört günden bu yana ağır bombardımandan kaçan yaklaşık 20 bin Suriyeli, Halep'in Azez kentindeki güvenli bölgelere göç etti.

Sığınmacılardan bir kısmı zeytin bahçelerinde derme çatma çadırlar kurarken bazı aileler de Türkiye sınırına yakın bölgede İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) Suriye'nin Bab es-Selame sınır kapısında oluşturduğu çadır kente yerleştirildi.

Rus uçakları tarafından düzenlenen saldırılardan kaçan İsmail Ebu Naif, yoğun bombardımana maruz kaldıklarını ve bölgeyi terk etmek durumunda kaldıklarını söyledi.

"TÜRKİYE HALKIN SIKINTILARINA ORTAK OLDU"

İlçeye düzenlenen hava saldırıları nedeniyle 25 kilometre yürüdüklerini ifade eden Nafi, şöyle devam etti:

"Hava saldırılarından kaçarak buraya yürüyerek geldim. Muhaliflerin bulunduğu bölgeye 25 kilometre yürüyerek ulaştım. Ayaklarımı hissedemez hale geldim. Buradaki sağlık merkezinden ayaklarım için serum verdiler. Durumum iyi değil, Türkiye'den bizi yalnız bırakmamasını istiyorum"

Deyru'z Zor kentinde yaşayan Ebu Semir ise evlerinin Rus bombardımanında yerle bir olduğunu, bu nedenle yakınlarıyla birlikte çadır kente geldiğini dile getirdi.

Türkiye'nin iç savaşın çıkmasından beri Suriye halkının sıkıntılarına ortak olmaya çalıştığını anlatan Semir, "Türkiye'ye teşekkür ederim, yiyecek-içecek ve konaklamamız için bize çadır gönderdi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 12:31
banner53
YORUM EKLE

banner39