banner15

Hama Hapishanesi'ndeki isyanda 154 kişi serbest

Tutuklularla rejim arasındaki anlaşma uyarınca şimdiye kadar 154 mahkum serbest bırakıldı

Hama Hapishanesi'ndeki isyanda 154 kişi serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de rejim güçlerinin kuşatması altındaki Hama Hapishanesi'nde yürütülen pazarlıklar sonucu varılan anlaşma uyarınca, şimdiye kadar serbest bırakılan mahkumların sayısı 154'e ulaştı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Beşar Esad rejimi, geçen hafta varılan ve 200 siyasi mahkumu serbest bırakmayı kabul ettiği anlaşma uyarınca, 120 tutukluyu daha serbest bıraktı.

Rejim güçleri, geçen hafta da 34 mahkumu serbest bırakmıştı.

Kaynaklar, tutukluların rehin olarak tuttuğu bir albayı ve diğer güvenlik güçlerini ise rejime teslim ettiğini belirtti.

HAMA'DA NE OLDU?

Esed rejiminin Hama merkezi hapishanesindeki siyasi tutuklulardan 5'ini idam etmek istemesine karşı çıkan mahkumlar, bu kişileri teslim etmeyerek, 2 Mayıs'ta pazartesi günü isyan başlatmıştı. Rejim güçleri bunun üzerine Hama Hapishanesi'ni kuşatarak, göz yaşartıcı gazla tutukluların isyanına müdahale etmişti.

Tutukluların rejimden bir albay, 2 yüzbaşı ve birkaç güvenlik mensubunu alıkoymasının ardından taraflar müzakere başlatmıştı. Müzakereler sonucu, mahkumlar iki yüzbaşıyı serbest bırakmış, rejim de 200 mahkumu serbest bırakmayı ve 5 siyasi tutuklunun idamını iptal etmeyi kabul etmişti.

Rejim, 34 mahkumu serbest bırakmış, tutuklular, ellerindeki albay ve güvenlik güçlerini salıvermek için 166 mahkumun daha serbest bırakılmasını beklediklerini açıklamıştı. Ancak Esed rejimi, tutuklularla yaptığı anlaşmaya sadık kalmayarak geri kalan tutukluları serbest bırakmadan 6 Mayıs cuma akşamı gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla hapishaneye yeniden müdahale etmişti. Rejim güçlerinin sert müdahalesi ertesi gün de devam etmişti.

Hama Hapishanesi'nde yaklaşık bin siyası tutuklu bulunuyor. Hapishanede, geçen yıl ağustos ayında rejimin mahkumlara keyfi ve kötü uygulamaları nedeniyle isyan çıkmıştı. Hapishaneye göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunan Esed rejimi, ortalığı yatıştırmak için geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48