banner39

Hama ve İdlib bombardıman altında

Suriye güvenlik güçleri tarafından Hama ve İdlib'te saldırılıar devam ediyor

Ortadoğu 10.03.2012, 15:02 10.03.2012, 15:07
Hama ve İdlib bombardıman altında

Suriye'nin Hama ve İdlib şehirlerinin çeşitli bölgelerine güvenlik güçleri tarafından düzenlenen saldırılar sürüyor.
    
Ülkede bir yıldır yaşanan krizin mağdurları A.A. muhabirinin sorularını yanıtladı. Can güvenliği gerekçesiyle 'Ebu Muhammed' ve 'Ebu Ahmed' isimlerini kullanan muhalifler, Hama ve İdlib şehirlerine düzenlenen saldırılarda yaşadıklarını anlattı.

Güvenlik güçleri tarafından Hama'ya tanklar ve ağır silahlarla saldırı düzenlendiğini ifade eden Ebu Muhammed, şunları belirtti:

"Hama'ya bağlı Şeyzer, Hayalin, Terimse, Cemle, Şeyh Hadid, Keferhud, Tamine ve Tayyibetül İmam bölgeleri ağır bombardıman altında bulunuyor. Özellikle Tayyibetül İmam köyü üç gündür kuşatma altında. Bombardımanlara maruz bırakılan bölgede her şeyin yolunda olduğunu göstermek için insanlar zorla dükkanlarını açmaya zorlanıyor."

Suriye halkı için çok önemli olan hastanelerinin büyük bölümünün Hama'da kapatıldığını ifade eden Ebu Muhammed, "Hastanelerin birçoğu kapatıldı. Tutuklamalarda bulunan tıbbi malzemelere el konuldu. Bu yüzden yaralıları güvenli bir şekilde tedavi edebilmek için bazı evleri 'Meydan Hastanesi' adını verdiğimiz bir tür tıbbi polikliniğe çevirdik" şeklinde konuştu.

Türkiye sınırına 80 km uzaklıktaki İdlib'in Kefer Teharim ilçesinde yaşayan bir diğer muhalif Ebu Ahmed de yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Öğle namazından sonra Humus'un Baba Amr mahallesinde yaşayan kişilere destek vermek için İdlip'te gösteri düzenlenmişti. Gösteride güvenlik güçleri tarafından üzerimize ateş açıldı. Benim bacağıma iki kurşun isabet etti. Bu olay bacağımı kaybetmeme ve protez bacak kullanmak zorunda kalmama neden oldu."

 Tedavi olmak için Türkiye'ye ulaşmasının, Suriye ordusunun kontrol noktalarına yakalanmamak için tam bir gün sürdüğünü ifade eden Ebu Ahmed, Türkiye'ye ulaştığında da bir ambulans tarafından hastaneye kaldırıldığını söyledi. 

Kaynak: AA
  

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?