banner39

Hama'da katliam

Hama'da gerçekleşen operasyonlarda güvenlik güçlerinin 50 kişiyi öldürdüğü bildirildi. Ankara'nın ise Suriye'nin bölünmemesi için eli kana bulaşmamış Baasçılarla muhaliflerin yarı yarıya temsil edileceği bir geçiş süreci öngörüyor

Ortadoğu 03.08.2012, 07:42 03.08.2012, 10:19
Hama'da katliam

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Esad'a bağlı güvenlik güçlerinin Suriye'nin iç kesimlerinde yer alan Hama'nın Arbain bölgesine gerçekleştirdiği operasyonlarda üç aileden toplam 50 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Öldürülen kişiler arasında boğazı kesinlerin de bulunduğunu açıkladı.

Yönetimin bölgeye çok sayıda takviye birlik gönderdiğini kaydeden haber ağı, kentte şiddetli patlamaların meydana geldiğini ve patlama seslerinin kentin tüm kesimlerinde duyulduğunu aktardı.

Askeri havaalanı yakınında Esad'a bağlı güçler ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Öte yandan, Şam Harp Akademisi Müdürü Tuğgeneral Muhammed Hüseyin Hac Ali'nin de ordudan ayrılarak Ürdün'e kaçtığını duyuruldu.

ŞAM'DA YARI YARIYA

Bu arada, Muhalif güçlerle rejim arasındaki iktidar mücadelesinin devam ettiği Suriye'de, Beşar Esad'ın devrilmesinden sonra yönetime gelecek kadrolarla ilgili arayış da sürüyor. Türkiye, ABD, Katar, Suudi Arabistan ve Fransa, yönetim için bir model arıyor. Karşı kampta ise Rusya ve İran yer alıyor. Ankara, Irak'ta olduğu gibi ordunun tamamen dağılması halinde, Suriye'de istikrarın uzun süre sağlanamayacağı görüşünde.

Sabah'ın haberine göre, Türkiye ve ABD, geçiş sürecinde eli kana bulaşmamış Baasçıların da yer alacağı geniş katılımlı bir hükümet modeli öngörüyor. Bunun için, Baasçılarla muhaliflerin yarı yarıya temsil edileceği formüller masada. Ancak son haftalarda meydana gelen saldırıların ardından, muhalifler buna karşı çıkmaya başladı. Asıl çekişme konusu ise, eli kansız Baasçıların kimler olacağı ve muhaliflerden atanacak isimlerin nasıl belirleneceğinde yaşanıyor. Senaryolar arasında, geçtiğimiz ay muhaliflerin safına geçen General Menaf Tlass'ın kurulacak Geçici Askeri Konsey'in başına geçmesi de yer alıyor. Ancak Özgür Suriye Ordusu, Tlass'a hâlâ 'playboy' yakıştırmasında bulunuyor.

HALEP UYARISI

Türkiye, ayrıca Washington'a Halep'in bir 'kırmızı çizgi' olduğunu, Halep'ten kitlesel göçlerin hızlanması ve Türkiye'ye kaçanlara ateş açılması halinde güvenli bölge oluşturacağını net bir dille iletti. Ancak Ankara, tek başına bir adımı son ana kadar atmak istemiyor. Ankara'nın bir diğer kaygısı ise, Beşar Esad'ın öldürülmesi durumunda Suriye'nin parçalanması ihtimali. Rusya, Esad'ın koltuğundan ayrılmaması noktasındaki baskısını sürdürürken, Türkiye'nin tercihi, Esad'ın çekilerek bir başka ülkeye gitmesi.

OBAMA'DAN MUHALİFLERE GİZLİ DESTEK

ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'de Beşar Esad rejimini devirmeye çalışan muhaliflere destek talimatı içeren gizli bir başkanlık belgesini imzaladığı öne sürüldü. Obama'nın onayladığı "istihbarat kararı" isimli talimatla, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve diğer ABD kurumlarına Esad'ın devrilmesi için muhaliflere destek sağlamasına izin verildi. Ancak bu desteğin içeriği açıklanmadı. Belgeye göre ayrıca ABD istihbaratının, Türkiye ve diğer müttefiklerce yönetilen bir merkezle işbirliği içinde olmasının öngörüldüğü belirtildi.

CAMERON, PUTİN'İ İKNAYA ÇALIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 9 yıl aradan sonra dün ilk kez İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Rus Olimpiyat ekibinin müsabakalarını da izleyen Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron'la ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Cameron Suriye'deki şiddete son vermeyi amaçlayan BM Güvenlik Konseyi anlaşmasına Rusya'nın destek vermesini istedi. İngiltere, Rusya ve Çin'in anlaşmayı veto etmesini "affedilemez" olarak nitelemişti. Ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan aynı saatlerde yapılan açıklamada, BM'ye sunulan tasarının desteklenmeyeceği belirtildi.

banner53
Yorumlar (2)
Numan Mert 9 yıl önce
Obama'nın imzaladığı söylene belge ile ilgili kaynağın açıklanamamış olması haberin uydurma olasılığını arttırıyor.Baas lobicilerinin ekmeğine yağ süren zayıf bir haber olmuş!
Mustafa Şimşek 9 yıl önce
17 aydır Obama muhaliflere destek vermedi de şimdi mi vermiş? Üstelik Kofi Annan da istifa etmişken! Asılsız haber!!!
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?