banner39

Hamaney nükleer müzakereler için iyimser değil

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in görüşmelere karşı olmadığı, ancak nükleer müzakerelerin sonuç vermesini beklemediği bildirildi

Ortadoğu 17.02.2014, 12:41 17.02.2014, 12:41
Hamaney nükleer müzakereler için iyimser değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, dünya güçleriyle yaklaşan nükleer müzakereler konusunda iyimser olmadığını, ancak  görüşmelerin sürmesine karşı çıkmadığını söyledi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın aktardığına göre, Hamaney "daha önce de söyledim, müzakereler konusunda iyimser değilim. Sonuç vermez, ama karşı değilim" dedi.

Tebriz'i ziyareti sırasında halka hitaben yaptığı konuşmada Hamaney, "dışişleri bakanlığımız ve yetkililer tarafından başlatılan süreç devam edecek ve İran taahhütlerini ihlal etmeyecek. Ama tekrar ediyorum bunun hiçbir faydası yok ve sonuç vermeyecek" şeklinde konuştu.

Tahran ve dünya güçleri geçen Kasım ayında vardıkları ön anlaşmada mütevazı yaptırım hafifletmeleri karşılığında nükleer zenginleştirme faaliyetlerini altı ay için askıya almayı kabul etmişti. İki taraf Viyana'da Salı günkü görüşmelerde bu kazanımlar üzerine bir anlaşma inşa etmek istiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?