banner39

Hamaney, Obama'ya gizli mektup göndermiş

İran'ın dini lideri Hamaney'in ABD Başkanı Obama'ya nükleer müzakerelerle ilgili olarak gizli bir mektup gönderdiği bildirildi

Ortadoğu 14.02.2015, 09:46 14.02.2015, 09:46
Hamaney, Obama'ya gizli mektup göndermiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in ABD Başkanı Barack Obama'ya gizli bir mektup gönderdiği ortaya çıktı. Hamaney'in, Obama'nın 2014 yılının ekim ayında kendisine gönderdiği mektuba cevaben kaleme aldığı mektupta 'saygılı' ancak 'yorumsuz' bir dil kullandığı kaydediliyor. 

WSJ'de yer alan habere göre, bir İranlı diplomat Hamaney'in geçtiğmiz haftalar içerisinde ABD Başkanı Obama'ya nükleer müzakerelerle alakalı bir mektup gönderdiğini açıkladı. İranlı diplomat mektubun, Obama'nın geçtiğimiz ekim ayında Hamaney'e gönderdiği mektuba cevaben yazıldığını söyledi. 

Obama 2014 Ekim'inde Hamaney'e gönderdiği mektubunda, nükleer müzakereler güvence altına alınırsa, IŞİD'e karşı ABD ile İran'ın işbirliğine gidebileceği teklifi yer alıyordu. İranlı diplomat Hamaney'in bu teklife cevaben yazdığı mektupta 'saygılı' bir üslup kullanıldığını ancak mektubun 'yorumsuz' olduğunu söyledi. 

Hamaney bu hafta yaptığı açıklamasında nükleer konusuna bir uzlaşma olmasından taraf olduğunu belirtti. Hamaney, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye de batılı ülkelerle nükleer müzakerelerini başlatma konusunda destek vermişti. 

İran, nükleer programı konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin daimi beş üyesi olan ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'e ek olarak Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleriyle bir yılı aşkın süredir müzakere yürütüyor. Taraflar henüz bir anlaşmaya varabilmiş değil. Ancak müzakereler devam ediyor. Müzakereler için son tarih 30 Haziran olarak belirlendi. Batılı yetkililerse, önümüzdeki marta kadar bir sonuca ulaşmayı hedeflediklerini bildirmişlerdi. 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?