banner15

Hamaney ve Putin'den karşılıklı jest

Rusya ve İran, Tahran'daki GECF zirvesinde doğalgaz üretimlerini artıracaklarını söyledi. İlk kez bir lideri karşılamaya havaalanına giden Dini lider Hamaney'e Putin'den el yazması bir Kur'an hediyesi geldi

Hamaney ve Putin'den karşılıklı jest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tahran'da düzenlenen Gaz İhraç Eden Ülkeler (GECF) zirve toplantısı başladı.

İlk kez bir lideri karşılamak için Mehramad havaalanına giden dini lider Hamaney'e Rus liderin bir de sürprizi oldu. Büyük bir yeşil sandık içinde Hamaney'e tarihi el yazması bir Kur'an-ı Kerim hediye edildi.

Putin’in Tahran ziyareti çerçevesinde basına bilgi veren Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin ve Hamaney’in 1,5 saatten fazla görüştüğünü belirtti. Peskov, “İran dini lideri Hamaney ile görüşme çok yapıcı nitelikte geçti. Liderler ikili ilişkilerin bugünkü durumu ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. Bunların arasında ticari ekonomik işbirliği de vardı. Özellikle enerji alanında ve diğer alanlarda da çok sayıda somut projelerin gündem maddesinde olduğunu vurguladılar.” dedi. Görüşmede Suriye sorununun ele alındığına işare eden Peskov, “Suriye’de durumla ilgili konu görüşüldü. Detaylı şekilde görüş alışverişinde bulunuldu. Moskova ve Tahran şu ortak görüşünü ortaya koydu: Dışarıdan siyasi çözüm varyasyonlarının dikte edilmesi asla kabuledilemez. Suriye halkının kendisi bu siyasi metodu gerçekleştirmeli ve bunun da alternatifi bulunmamakta” şeklinde konuştu.

Zirve toplantısında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın günlük gaz çıkışını 2 yıl içinde 1000 milyon metreküp artacağını söylerken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise 2035 yılına kadar doğalgaz üretimlerini yüzde 40 artıracaklarını açıkladı.

Putin, "doğalgaz ihtiyacının artması da yeni gaz boru hatlarının hizmete sokulması ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) sevkiyatının artırılmasını gereklilik hâline getiriyor. Tahminlere göre 2040 yılında dünya genelinde doğalgaz ihtiyacı yüzde 32 oranında artacak. Çin ve Hindistan'la yürüttüğümüz çalışmalar olumlu gidiyor." açıklamasında bulundu.

İran'ın Moskova Büyükelçisi ise dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemleri arasında gösterilen S-300 füzelerinin İran'a teslimatı için sürecin başlatıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 18:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Resul Yıldız
Resul Yıldız - 4 yıl Önce

İmam Ali Hamaney'in Havaalanına gittiğini ispatlayabilir misiniz?. İmam Havaalanında ilkkez birini karşılamaya gidecek ve fotoğrafı çekilmeyecek. İnandırıcı haber verin lütfen.

banner39

banner36

banner37

banner35