Hamaney'den devrim muhafızlarına ayar

Ayetullah Hamaney'den, Ruhani'nin Batı'yla yeniden ilişkileri geliştirme yolundaki işaretlerine destek geldi

Hamaney'den devrim muhafızlarına ayar

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Batı'yla daha iyi ilişkilere girme yolundaki işaretlerine, destek geldi. Hamaney Devrim Muhafızları komutanlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, Hasan Ruhanî’ye “bazen kahramanca esnek davranmak, bir şarta bağlı kalmak kaydı ile çok iyi ve gereklidir” diye seslendi.

Bu sözü, 'Ruhanî’nin Batı'ya açılması politikasını, Hamaney de destekliyor' diye yorumlayan uzmanlara göre, Hamaney aynı zamanda Ruhani'ye, ABD’deki görüşmelerinde nasıl hareket etmesi gerektiğine de işaret anlamına geliyor.

Yine gözlemcilere göre, Hamaney’in bu konuşması, devrimden bu yana iç siyasetteki dengeleri etkileyecek bir değişime de işaret ediyor.

Ayetullah Hamaney, devrim muhafızlarının üst düzey komutanlarına hitaben yaptığı konuşmada. “muhafızlar ordusunun inkılabı muhafaza etmek üzere çeşitli gelişmeler ve akımlar hakkında yeterli ve tam bilgiye sahip olması gerektiğini, ancak bu kurumun siyaset arenasında faaliyet yürütmesi gerekmediğini” söyledi.

İran’ısiyaseti açısından bu açıklamanın bir önemli değişikliklerin ahbercisi olarak yorumlanıyor. Zira İran-ırak savaşından bu yana devrim muhafızları ülkenin dış siyasetinden, iç siyasetine, ekonomik ve sosyal hayatın her alanına nüfuz etmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde ekonomi tartışmaları sırasında devrim muhafızları komutanı, hükümetin istemesi halinde ekonomik işlerden çekilebileceklerini söylemişti. Hükümetin de özelleştirmeler yolu ile devrim muhafızlarını saf dışı bırakmak istediği iddiaları gündemdeydi.

Devrim muhafızları ülkede köprü, yol, baraj, gümrük işleri gibi birçok büyük yatırımı özel sektöre rağmen gerçekleştiriyor. İhalelerde devrim muhafızlarının önünde durmak, maliyet hesabı yapıldığında, neredeyse imkânsız gibi gözüküyor. Bunun ise uzun vadede ülkenin ekonomisinin devletleşmesine ve de özel sektörün can çekişmesine sebep olduğu iddiaları var.

İran'da devrim muhafızlarının, faaliyetlerinin sorgulanması, devrimin güvenliği gerekçesi ile yasak. Birçok İranlıya göre, İran’a yönelik yaptırımlar ve ülkenin dışarıya kapalı olması da,   devrim muhafızlarının etkinliğini artırıyor.

Uzmanlara göre, ülkenin en yetkili mercisi olan dini liderin bu konuşmayı TV’de ya da başka bir ortamda değil de, devrim muhafızları komutanlarına yapması, hem dış politikaya yönelik esneklik gösterilebileceğini, hem de iç politikada esneklik gösterilebilineceğini ve buna da devrim muhafızlarının karşı koymaması gerektiği anlamına geliyor.

Kaynak- Kuzey Haber Ajansı -

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 17:38
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdulkadir
Abdulkadir - 7 yıl Önce

haber değil yorum yayınlamışsınız. bu sözlerin size mi yoksa hamanei'ye mi ait olduğunu anlamadım. eskilerde bir söz vardı:" haber kutsal yorum serbest" diye, bu kurala uymamışsınız. Önce haberi verin sonra istediğiniz gibi yorum yapın, her cümleden sonra yorum yapmanıkla okuyucuyu açıkca istediğiniz gibi yönlendiriyorsunuz.

banner39