banner15

Hamaney'den 'mezhepleri çatıştıyorlar' mesajı

Hamaney, ABD, İngiltere ve İsrail’in IŞİD'i kullanarak Müslümanlar arasında ihtilaf çıkarttıklarını belirterek özellikle Şii ve Sünniler arasında fitne çıkarıldığını söyledi

Hamaney'den 'mezhepleri çatıştıyorlar' mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Şiilerin Bayramı münasebetiyle yaptığı konuşmada ABD, İngiltere ve İsrail’in IŞİD'i kullanarak Müslümanlar arasında ihtilaf çıkarttıklarını iddia etti.

Hamaney, başkent Tahran’da yaptığı konuşmada Şiilerin Gadir-i Hum Bayramı'nı kutladı. Hamaney, "Müstekbirler, farklı mezheplere bağlı müslümanlar arasında özellikle Sünni ve Şiiler arasında düşmanlık meydana getirmek için çabalıyorlar" diye konuştu.

Müslümanlar arasındaki ihtilafların, Müslümanların gücünü içe dönük kavgalarda heba etmelerine sebep olduğunu belirten Hamaney, bu durumun sömürgeci güçlerin oyunu olduğuna dikkati çekti.

Hamaney, "IŞİD gibi örgütler bu programın uygulayıcılarıdır. Onlar, El-Kaide ve IŞİD'i tefrika çıkarmak ve İran'la mücadele etmek için kurdular. Ancak şimdi kendi aleyhlerine döndü" dedi.

ABD’nin IŞİD stratejisinin de 'sahte' olduğunu iddia eden Hamaney, “ABD ve müttefiklerinin IŞİD’e karşı mücadele olarak adlandırdıkları hareket, Müslümanlar arasında ayrılık ve düşmanlıklar çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

Hamaney "Şii ve Sünni müslümanlar, bir diğer mezhebin duygularını incitecek ve aralarında ihtilaf çıkaracak davranışların, kesinlikle ABD, İngiltere ve Siyonistlere hizmet edeceğini bilmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 17:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35