banner39

Hamaney'den rejim karşıtlarına seçim çağrısı

İran dini lideri Hamaney, yapılacak seçimlere rejimi kabul etmeyenlerin de katılması ve oy kullanması gerektiğini söyledi

Ortadoğu 10.01.2016, 10:31 10.01.2016, 10:40
Hamaney'den rejim karşıtlarına seçim çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, şubat ve mart aylarında düzenlenecek seçimlere halkın tüm kesiminin katılması çağrısında bulunarak, "Rejim ve dini liderlik makamını kabul etmeyenler de sandık başına gelsinler" dedi.  

Fars Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Hamaney, başkent Tahran'da "19 Dey (9 Ocak) Ayaklanması Günü" münasebetiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimlerine katılımın önemini vurgulayarak, ülkedeki rejim ve dini lider karşıtlarını sandık başına çağırdı. Hamaney, "Geçmişte olduğu gibi ısrar ediyoruz ki rejim ve dini liderlik makamını kabul etmeyenler de oy kullansın. Çünkü seçimler millet, İran ve İslam Cumhuriyeti rejimiyle ilgilidir" diye konuştu.

Görevleri arasında dini lideri seçme ve denetleme yer alan Uzmanlar Meclisi seçimlerinin yetkisi açısından önemine dikkati çeken Hamaney, kendisinin vefatından sonra İran'ın en üst otoritesini bu kurulun seçeceğine atıfta bulunarak, "Uzmanlar meclisi seçimleri çok önemli. Eğer şu anki dini lider hayatta olmaz veya dini lider olmaz ise devrim hareketinin anahtarını elinde bulunduran kişiyi (dini lideri) bu meclis üyeleri seçecek" şeklinde konuştu.

Hamaney, seçimlere katılacak adayların, rejim ve onun değerlerine bağlı olması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

"Seçim listelerinde gönlü Amerika'nın sözlerinden yana olanlar, güvenilir değillerdir. Eğer listelerde isimleri önerenler, mümin, devrimci ve İmam'ın (Humeyni) çizgisindeki kişilerse onların İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi listelerine güvenilebilir. Ama devrim, din ve bağımsızlığa önem vermeyen ve gönülleri Amerika ve yabancıların sözleri peşinde olanlar ise güvenilir değildir."

UZMANLAR MECLİSİ

Üyeleri doğrudan halk tarafından seçilen Uzmanlar Meclisi, 86 din aliminden oluşuyor. Uzmanlar Meclisi, İran'ın en önemli otoritesi olan "Rehber" (dini lider) atanması ve denetlenmesi, onun ölmesi halinde yeni dini lideri belirleme görevlerini yürütüyor. Bugünkü lider Ayetullah Ali Hamaney'in atanması da İmam Humeyni'nin vefatı sebebiyle 1989'da Uzmanlar Meclisi tarafından yapılmıştı.

Ülkede seçimlere katılacak adaylar, Hamaney'e bağlı Anayasayı Koruyucular Konseyinden onay almaları sonrasında seçimlere katılabiliyor. Konsey, adayları, dini liderlik makamının temsil ettiği Velayeti Fakih'e ve devrim değerlerine bağlı olma konusunda  değerlendiriyor. Bu nedenle ülkede "rejim ve dini liderlik makamını kabul etmeyen kesimi" temsil edebilecek adaylar seçimlere katılamıyor.

İran'da halk, iki yılda bir sandık başına gidiyor. Birinde, Cumhurbaşkanı ve belediye il encümen üyeleri, diğerindeyse İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimleri düzenleniyor. İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimlerinin şubat ve mart aylarında düzenlenmesi bekleniyor.

İran'da Rıza Şah yönetimine karşı 9 Ocak 1978'de Kum kentinde başlatılan halk ayaklanması her yıl farklı etkinliklerle anılıyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?