Hamaney'e bağlılık bildirisi okundu

İran'da Ayetullah Hamaney'in yasama, yürütme ve yargı erklerini uyarısı üzerine, dini lidere itaat ve bağlılık açıklamaları yapıldı, özür dilendi.

Hamaney'e bağlılık bildirisi okundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'da yasama ve yargı erklerinin başkanları ile meclis, Hamaney'in dünkü açıklamalarını kendileri için yol gösterici ve ilham verici olarak değerlendirdi.

Meclisteki 290 milletvekilinden 265'inin imzasıyla okunan bildiride, "İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamaney'in emirlerine itaati vacip ve kanuni bir düstur olarak kabul ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Meclis Başkanı Ali Laricani de Hamaney'e hitaben yaptığı konuşmada, "Yasama, yürütme ve yargı erkine olan şefkatli ve hayırlı ikazlarınızı, hatalarımızın düzeltilmesi için bir genel kanun kabul ediyoruz. Bizimle ilgili olan sorunlardan dolayı özür diliyoruz" diye konuştu.

Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani de Hamaney'e gönderdiği mektupta, "Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da tavsiye ve uyarılarınız doğrultusunda  daha sağlam adımlar atacağız" ifadelerine yer verdi.

Ayetullah Hamaney, erkler arasındaki yetki kullanımına ilişkin tartışmalar ve karşılıklı suçlamalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş, "Halk huzur, sükunet ve ahlaka riayet edilmesini istiyor. Ben, şimdilik nasihat ediyorum" diyerek tüm tarafları uyarmıştı.

Uyarılan isimler arasında yer alan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'dan şu ana kadar herhangi bir açıklama ve özür gelmezken, bazı siyasi ve dini liderler bu yönde bir beklenti olduğunu ifade ediyor.

İş, Refah ve Kooperatif Bakanı Abdulrıza Şeyhülislami hakkında verilen gensorunun mecliste görüşülmesi sırasında Ahmedinejad ve Laricani arasında tartışma çıkmış, taraflar birbirini suçlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2013, 16:27
banner53
YORUM EKLE

banner39