Hamas 54 Filistinlinin serbest bırakılmasını talep etti

Hamas, İsraille yeniden görüşmelere başlamak için 54 Filistinlinin serbest bırakılmasını şart koştu

Hamas 54 Filistinlinin serbest bırakılmasını talep etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Başbakanı İsmail Haniye 2011 yılındaki onlarca mahkumun serbest bırakılmasından sonra İsrail ile yeni mahkum değişim görüşmeleri olabileceğini açıkladı.

AFP'nin haberine göre, Ramazan bayramı münasebetiyle konuşma yapan Haniye, yeni değişim anlaşması için arabulucularla görüştüğünü söyledi. Haniye "2006 yılında Hamas tarafından kaçırılan İsrailli asker Gilad Shalit'i, Hamas’ın elinden alabilmek için, İsrail cezaevlerinde bulunan tam 1027 Filistinli mahkûmu serbest bırakmıştı. Ancak serbest bıraktığı bu mahkumların 54 tanesini yeniden tutuklayan İsrail ile yeniden takas pazarlıkları yapılabilir" dedi.

54 KİŞİ KOŞULSUZ SERBEST BIRAKILMADAN GÖRÜŞME YAPMAYIZ

Haniye yeni değişim pazarlıkları ile ilgili hangi konuların görüşüldüğü hakkında bilgi vermemkle beraber iade istedikleri 54 rehinenin koşulsuz serbest bırakılmadan görüşme masasına oturmayacaklarını söyledi.

Hamas, geçen yaz girilen bir çatışma sırasında ölen iki İsrail askerinin vücut parçalarının ellerinde bulunduğunu kabul etmişti.

Geçen hafta İsrail Savunma Bakanlığı Avraham Mengistu, Etiyopya kökenli bir İsraillinin, geçen Eylül ayında Gazze'ye yasadışı geçiş yaptığından beri Hamas tarafından tutulduğunu iddia etmişti

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39