banner15

Hamas, BM'nin İsrail aleyhindeki tasarıyı kabulünden memnun

Hamas, BM İnsan Hakları Konseyi'nin, dün İsrail'in Filistinli sivillere "gelişigüzel" ve "orantısız" güç kullanmasını kınayan ve Gazze sınırındaki olayların araştırılması için Konsey tarafından bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını öngören tasarıyı kabul etmesini, "önemli bir adım" olarak nitelendirdi.

Hamas, BM'nin İsrail aleyhindeki tasarıyı kabulünden memnun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin, dün İsrail aleyhinde olan tasarıyı kabul etmesini "önemli bir adım" olarak nitelendirdi.

Hamas'tan yapılan açıklamada, uluslararası toplum ve Uluslararası Ceza Mahkemesinden (UCM), İsrail'den işlediği suçlar ve ihlallerden ötürü hesap sorması ve mazlum Filistin halkının yanında yer alması çağrısı yapıldı.

'BM'NİN İSRAİL ALEYHİNDEKİ TASARIYI KABULÜ ÖNEMLİ BİR ADIM'

Açıklamada, BM İnsan Hakları Konseyinin İsrail aleyhindeki tasarıyı kabul etmesi ise "önemli bir adım" olarak nitelendirildi.

BM İnsan Hakları Konseyi, dün, İsrail'in Filistinli sivillere "gelişigüzel" ve "orantısız" güç kullanmasını kınayan ve Gazze sınırındaki olayların araştırılması için Konsey tarafından bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını öngören tasarıyı kabul etmişti.

Türkiye'nin de gözlemci sıfatıyla desteklediği tasarı, ABD ve İsrail'in yoğun itirazlarına rağmen 29 lehte, 2 aleyhte ve 14 çekimser oyla kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2018, 09:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48