banner39

banner35

Hamas da Aruri'nin ayrıldığını doğruladı

İsrail'in Türkiye'den ayrılmasını istediği Hamaslı Aruri'nin daha önce ABD'nin baskısıyla ayrıldığı öğrenildi. Hamas da Aruri'nin ayrıldığını doğruladı

Ortadoğu 23.12.2015, 10:54 23.12.2015, 11:12
Hamas da Aruri'nin ayrıldığını doğruladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile İsrail arasındaki 'normalleşme' görüşmelerinde adı geçtiği belirtilen Aruri ile ilgili Tel Aviv ve Ankara'dan sonra Hamas'tan da açıklama geldi.

Hamas, İsrail’in ilişkilerin düzeltilmesine yönelik anlaşma kapsamında Türkiye’nin sınır dışı etmesini istediği Hamas yöneticisi Salih Aruri’nin birkaç ay önce Türkiye’den ayrıldığını doğruladı. Daha önce Aruri’nin ABD’nin baskısı sonucu Türkiye’den sınır dışı edildiği iddia edilmişti.

Londra'dan yayın yapan El Kuds el Arabi gazetesine konuşan bir Hamas yetkilisi, İsrail ile Türkiye arasındaki ön anlaşmada ismi geçen Hamas yöneticisi Salih Aruri'nin birkaç ay önce Türkiye'den ayrıldığını söyledi.

Yetkili, Aruri'nin sürekli ülke değiştirdiğini, ABD ve İsrail’in baskısı nedeniyle Türkiye'yi ‘zor durumda bırakmamak’ için kendi isteğiyle Türkiye'den ayrıldığını belirtti.

Aruri'nin Katar’a ve Lübnan'a gittiğini kaydeden yetkili, Türkiye'nin Hamas faaliyetlerini kısıtladığı söylentisini de yalanladı. Yetkili ayrıca, Türkiye'nin Aruri'nin ülkeye girişini de yasaklamadığını ifade etti.

İsrail basını, ağustos ayında Türkiye’nin ABD’nin baskısına boyun eğerek Salih Aruri’yi sınır dışı etme kararı aldığını öne sürmüştü.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?